Deník Komunální ekologie ve spolupráci s odborným portálem Průmyslová ekologie uspořádali v Českých Budějovicích seminář na téma Odpadové hospodářství jihočeských měst a obcí.
V úvodu se vyjádřili k odpadovému hospodářství Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů Ministerstva životního prostředí, Hana Pacáková, vedoucí odd. ochrany ovzduší a nakládání s odpady Jihočeského kraje, a Václav Král, předseda představenstva, Teplárna České Budějovice a.s.
Olga Dočkalová, starostka obce Sudice a členka Komise životního prostředí SMO ČR, hovořila o tom, jak se obce v regionu Malá Haná rozhodly převzít kontrolu nad vlastním odpadovým hospodářstvím. Markéta Švábová, ředitelka Faire Care, s.r.o., radila zúčastněným v oblasti dotací.
„Odpad je zdroj energie“
Je možné odstraňovat odpad a zároveň vyrábět energii
Jak poznamenal Václav Král, podle platné legislativy je konec skládkování datován k 1. lednu 2024. „Nevidím však žádné zděšení a zmatek na obcích a úřadech. Všude je klid,“ říká s nadsázkou Král.
Novela zákona o odpadech posouvá zákaz skládkování na rok 2030. „Podle novely zákona se však už od roku 2021 zvyšuje skládkovací poplatek,“ uvádí Václav Král a upozorňuje na energetický potenciál odpadů. Spalovny se již nestaví. Účelem moderních ZEVO je efektivně a ekologicky odstranit odpad při současné výrobě a využití tepelné a elektrické energie.
Dejte to na skládky, ono to stojí nejmíň!
Při diskuzi zazněl i názor, že skládkování je nejlevnější současný způsob nakládání s odpady. Nejlevnější? Z jakého úhlu pohledu? Opravdu se v 21. století bavíme o možnosti zahrabat odpad do země?
Když pominu skutečnost, že tím ztratíme cenné druhotné suroviny a zahazujeme zdroj energie, zaděláváme tím na problém sobě i svým potomkům. Kdo chce žít na hromadě odpadu? Dýchat zamořený vzduch ? O tom, že skládky denně hoří, píšeme například zde. Kdo bude řešit podzemní vody kontaminované toxickými skládkovými výluhy? O „tichém" skládkování si můžete přečíst zde.
Jsme skutečně tak bohatí, abychom plýtvali vlastním odpadem tím, že ho pohodíme na skládky?
Je třeba začít přemýšlet jinak
„No, dobře, buď to bude stejně drahé jako doteď nebo zaplatíme o něco málo více, ale posuneme se v nakládání s odpady někam dále,“ říká Václav Král a pokračuje: „Na skládku lze dát to, co už nemá jiné využití, nemá to výhřevnost. Jinak se jedná o plýtvání zdroji. Češi třídí na špičkové úrovni, ale lze to ještě trochu zlepšit. Musíme si také uvědomit, že množství odpadu koreluje s hospodářským výsledkem země. Ekonomika nefunguje tak, že bychom se protřídili do mínusu.“
„Ve sdružování obcí je síla“
Svazek obcí má lepší vyjednávací pozici ijednodušší postup při podání žádosti o dotace
„Já jsem přesvědčen o tom, že odpadové hospodářství se dá dělat dobře i za stávající odpadové legislativy,“ říká Pavel Mohrmann, šéfredaktor Komunální a Průmyslové ekologie.
Pro mnoho zastupitelů obcí je nepředstavitelná skutečnost, že fungují spolky sdružující obce, které se samostatně podílejí na nakládání se svými odpady.
Taková sdružení však existují, tyto obce nejsou ztrátové a jejich občané jsou se systémem spokojeni a podílejí se na něm. Příkladem dobré praxe je Jihomoravský kraj, kde úspěšně funguje již několik svozových společností vlastněných obcemi. Tím, že si vzájemně nekonkurují, pomáhají si v začátcích a jejich výpomoc a rady jsou nedocenitelné.
Když se tyto společnosti dohodnou na společných postupech, jejich vyjednávací síla a spolupráce bude účinnější. O sdružování obcí, o kterém na semináři hovořila Olga Dočkalová, si můžete více přečíst v našich článcích Síla obcí je skryta ve sdružování do svazků I. a Síla obcí je skryta ve sdružování do svazků II. a Dobrovolný svazek obcí se angažuje v nakládání s odpady.
Video z konference, kde hovoří Olga Dočkalová o svých zkušenostech s odpadovým hospodářstvím, najdete na našem facebooku.
Mít pod kontrolou odpadové hospodářství
Z praxe jsou známé příklady, kdy svozové společnosti chybně uváděly hmotnost sváženého odpadu, samozřejmě ve svůj prospěch. Ve chvíli, kdy obec začala hmotnost kontrolovat, váha odpadu se zázračně snížila.
Seminář otevřel mnoho dalších otázek a poukázal na nutnost šířit informace o vhodných způsobech nakládání s odpady. Někteří zúčastnění zástupci obcí si domluvili návštěvu Sudic, aby se inspirovali jejich systémem. A to je dobře. Skládkování je pasé a obce a města se tomu musí postavit čelem.
Foto: Petr Jarolímek
Komentáře