Průlomová studie projektuSPRINTodhalila znepokojivou skutečnost: rezidua přípravků na ochranu rostlin (pesticidů) jsou rozšířená jak v zemědělském prostředí, tak v obytném prostředí farem, což vyvolává obavy o životní prostředí a lidské zdraví. Tato nová zjištění jsou významnou zprávou pro rozhodovací orgány Evropské unie. Zdůrazňují naléhavou potřebu regulačních opatření k řešení problému spoluvýskytu pesticidních reziduí ve směsích, a to jak ve složkách prostředí, včetně prostředí vnitřního, tak v lidských tělech. Nedávné publikace výsledků odhalují potenciál negativních dopadů takových směsí na lidské zdraví a fungování ekosystémů.
Již desítky let se pesticidy celosvětově používají ke zvýšení zemědělské produktivity, avšak kumulativní účinky způsobené tím, že se jejich rezidua v prostředí vyskytují ve směsích, jsou do značné míry přehlíženy. Vědecká komunita stále častěji odhaluje alarmující trend: rezidua pesticidů, která jsou často posuzována z hlediska rizikovosti podle jednotlivých látek, se ve skutečnosti v ekosystémech ve velké míře mísí. Tento problém se neomezuje pouze na zemědělská pole a vodní plochy, ale také na samotné domovy zemědělců a jejich sousedů.
V rámci projektu SPRINT byly v roce 2021 v 10 evropských zemích provedeny odběry vzorků životního prostředí, zemědělských plodin, hospodářských zvířat i lidí (farmařících či žijících blízko polí, či zcela mimo zemědělskou krajinu). Plán studie byl publikován v prestižním časopise Plos One.
Nedávno byl zveřejněn první recenzovaný článek, který představuje souhrnné výsledky analýz více než 200 reziduí pesticidů ve více než 600 vzorcích životního prostředí z ekologických i konvenčních farem. Odebírané vzorky zahrnovaly půdu, vodu, sedimenty, plodiny, venkovní ovzduší a prach ve vnitřních prostorách. Pozoruhodné je, že studie odhalila, že 86 % testovaných vzorků obsahovalo rezidua pesticidů a 76 % směsi pesticidů (tedy dvě a více látek společně).
Celkový počet různých pesticidů zjištěných v různých matricích se pohyboval od 76 ve venkovním ovzduší, 78 v plodinách, 99 v sedimentech, 100 v půdě až po 197 ve vnitřním prachu. Většina těchto pesticidů je na seznamu látek povolených v EU, ale významnou část směsí pesticidů představují také nedávno a dlouhodobě zakázaná rezidua. Nejčastěji byla zjištěna rezidua glyfosátu s vysokými koncentracemi ve všech studovaných vzorcích životního prostředí.
Obzvláště zarážející jsou zjištění týkající se prachu v interiérech, protože by to mohlo mít možné důsledky pro zdraví osob žijících v zemědělských usedlostech a venkovských oblastech. Prach v jednom domě obsahoval rezidua až 121 různých pesticidů.
Ačkoli studie nehodnotila konkrétní úroveň expozice obyvatel ani následná rizika pro zdraví, je znepokojující, že více než dvě třetiny reziduí zjištěných v prachu jsou podle databáze vlastností pesticidů (PPDB*) klasifikovány jako vysoce nebezpečné pro savce a jsou spojeny s nepříznivými účinky na lidské zdraví. Na základě výsledků studie byl navržen nový ukazatel nebezpečnosti pesticidů založený na prioritách pro hodnocení ekosystémů a lidského zdraví, který lze použít při dosahování cíle snižování pesticidů v rámci strategie „z farmy na vidličku“.
Profesorka Violette Geissen z Wageningen University, koordinátorka projektu SPRINT, zdůraznila dalekosáhlý význam těchto zjištění: „Náš výzkum ukazuje, že problém směsí pesticidů přesahuje hranice zemědělských polí a zasahuje i do domácností lidí pracujících na farmách a jejich sousedů. Výsledky ukazují, že směsi reziduí pesticidů jsou nejen poměrně běžné v zemědělském i obytném prostředí, ale že mohou být také velmi komplexní a složením různé dle daného prostředí. K lepšímu pochopení rizik pro ekosystém a lidské zdraví potřebujeme hlubší pochopení dopadu chemických směsí v terénu a související údaje o expozici a účincích. Naléhavě potřebujeme postupy integrovaného hodnocení rizik, které budou reflektovat složitost reálných situací a existenci takto rozšířených směsí pesticidů.“
Další fáze projektu SPRINT se zaměří na hodnocení rizik pro ekosystém a lidské zdraví, která by identifikované směsi pesticidů mohly představovat. Projekt sbírá rozsáhlá data a jeho cílem je vyvinout nové indikátory, které poskytnou rozhodovacím orgánům EU informace a nástroje pro řešení rostoucích problémů, které představují směsi pesticidů.
*Databáze vlastností pesticidů (PPDB) je komplexní relační databáze více než 1800 pesticidů a jejich metabolitů. Byla vytvořena především na podporu hodnocení rizik. Uchovávané údaje zahrnují registrační informace, fyzikálně chemické vlastnosti, toxikologické koncové body, údaje o lidském zdraví a obchodní informace.
Komentáře