3/2024

Německo nabídne letos v aukcích podporu pro rekordní objem pevninských větrných elektráren

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

germany-gfd5c6fe5e_640
zdroj: pixabay

Rozvoj pevninských větrných elektráren v Německu zůstal i v roce 2022 za očekáváním a pod úrovní, která je potřebná pro dosažení cílů země v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE). Kromě nízké úrovně nových instalací se nedařilo zaplňovat ani vypisované aukce na provozní podporu. Jejich objem by přitom v letošním roce měl narůst na rekordních 12,8 GW.Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

V roce 2022 bylo v Německu instalováno zhruba 550 větrných turbín o celkovém instalovaném výkonu 2,4 GW. To sice představuje meziroční nárůst o 25 %, ale zároveň jde o hodnotu, která je příliš nízká pro dosažení cíle 115 GW instalovaného výkonu v těchto zdrojích do roku 2030. Ke konci roku 2022 jich bylo v Německu v provozu zhruba 58 GW.

Dennis Rendschmidt, ředitel průmyslové asociace VDMA, uvedl, že jak spolková vláda, tak jednotlivé spolkové země musejí zvýšit úsilí, aby naměrovaly Německo k potřebnému tempu rozvoje pevninských větrných elektráren.

"Licencování nových projektů trvá nyní v průměru téměř dva roky, proto by politici měli namísto oznamování nových cílů spíše zajistit zrychlení realizace projektů," uvedl Rendschmidt. Podle Rendschmidta je přitom dosažení stanovených cílů za předpokladu vyřešení problémů s licencováním stále možné. "Přestože průmysl stále čelí nedostatku kvalifikované pracovní síly a vstupních surovin, úzké místo není na straně výrobců," dodal Rendschmidt.

V poslední aukci nepomohlo ani snížení objemu na polovinu

Německo dlouhodobě trápí nedostatek projektů onshore větrných elektráren, které se hlásí do vypisovaných aukcí. Žádné překvapení proto nepřineslo ani nezaplnění poslední loňské aukce pro tyto zdroje, ve které se původně mělo soutěžit o 1190 MW.

Vzhledem ke zkušenostem z předchozích loňských kol byl objem poslední aukce snížen na necelých 604 MW. Ani to však nepomohlo, jelikož podle dat zveřejněných německým regulátorem bylo podáno 16 nabídek o celkovém objemu 203 MW.

Vysoutěžené minimální zaručené ceny se podobně jako v předcházejících kolech pohybovaly kvůli nedostatku projektů na úrovni nejvyšší možné nabídkové ceny, která činila 58,8 EUR/MWh. Jelikož nejnižší vysoutěžená cena dosáhla 58,6 EUR/MWh, vážený průměr všech nabídek dosáhl s 58,7 EUR/MWh téměř stropu. Z regionálního hlediska opět dominoval větrnější severozápad země, kdy nejvíce projektů pocházelo ze spolkových zemí Dolní Sasko (72 MW) a Severní Porýní-Vestfálsko (30 MW).

Pomůže zvýšení cenových stropů?

Jedním z opatření, kterými se německá vláda snaží navýšit tempo rozvoje onshore větrných elektráren, je navýšení cenového stropu v aukcích. Vzhledem k absenci jakékoliv soutěže z důvodu nedostatku projektů se v posledních kolech ceny často drží právě na stanoveném stropu.

Nový cenový strop byl stanoven na hodnotu 73,5 EUR/MWh, což představuje hodnotu o 25 % vyšší než v případě poslední loňské aukce.

„Nově stanovené maximální ceny umožní v příštím roce zajistit přiměřené příjmy zdrojům účastnícím se aukcí. Doufám, že to umožní, aby se počet nabídek, který se výrazně snížil, opět zvýšil a aby se opět rozvinula soutěž," uvedl Klaus Müller, prezident německého regulátora.

Zdali toto opatření pomůže, ukáží nadcházející čtyři letošní aukce, každá o plánovaném objemu 3,2 GW.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj