3/2024

Naturgy chce letos ve Španělsku investovat do OZE téměř 1 miliardu EUR

| autor: oEnergetice.cz - Jan Kroneisl0

Naturgy chce letos ve Španělsku investovat do OZE téměř 1 miliardu EUR

Rozpočet firmy na nové projekty pro loňský a letošní rok činí téměř miliardu euro. Zajímavé je, že tato čísla se týkají pouze záměrů firmy v jižním Španělsku. Pokud se jí podaří peníze proinvestovat a vybudovat nové zdroje, potom navýší svá aktiva o zhruba 80 % oproti konci loňského roku.

Ředitel rozvoje OZE Carlos Gonzales Samano se nechal slyšet, že většina peněz z dvouletého rozpočtu bude investována letos. Společnost má v plánu vybudovat na Pyrenejském poloostrově přes 700 MW větrných zdrojů, a 250 MW ve fotovoltaických projektech. Celkově má Naturgy letos celosvětově do OZE investovat 2 mld. euro.

Investice v takovém objemu nepřichází samy od sebe – většina výkonu, který se má stavět, odpovídá objemu výkonu, který firma vysoutěžila v aukcích v roce 2017. U těchto aukcí byl stanoven termín, do kdy musí být zdroje uvedeny do provozu.

Například z téměř 700 MW větrných zdrojů bylo letos již postaveno 39 MW a z plánovaných a v aukci vysoutěžených 250 MW solárních zdrojů bylo postaveno již 100 MW.

Pokud by se firmě podařilo splnit své ambiciózní cíle, potom by Španělsko mohlo splnit své klimatické cíle pro rok 2022 již o 2 roky dříve. Přestože v poslední době došlo k výraznému oživení OZE i díky poslední vládě, není jasné jak se situace bude vyvíjet do budoucna.

Socialistická vláda totiž padla a nyní se Španělsko připravuje na předčasné dubnové volby. Na druhou stranu sektor obnovitelných zdrojů stale očekává, že by ke konci roku mohla být vypsána další aukce na 3000 MW.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj