2/2024

Na průmyslový výzkum a experimentální vývoj jsou připraveny 3 miliardy korun

| autor: redakce| zdroj: MPO0

web-3963945_640
zdroj: pixabay

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu na realizace projektů v takzvaných deep tech oblastech. Jedná se o vědecké a technologické inovace, jako jsou umělá inteligence, biotechnologie, nanotechnologie, robotika nebo autonomní, kvantové a pokročilé výrobní technologie. Podniky mohou získat až 80 % podpory.

Záměrem výzvy z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) je zvýšit úroveň technologické připravenosti pokročilých technologických řešení a demonstrovat vysoce inovativní postupy, výrobky a služby. Celková alokace je 3 miliardy korun, v případě dostatku kvalitních projektů je resort připraven prostředky navýšit. Žádosti bude možné podávat od 16. prosince 2024 do 19. března 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+.

„Investice českých firem do pokročilých technologií mají velký potenciál pro vytvoření zásadních inovací, které podnikům zajistí náskok před konkurencí, usnadní přístup na globální trhy a sníží výrobní náklady. Celé naší ekonomice mohou tato unikátní řešení snížit závislost na tradičních průmyslových sektorech, vytvořit místa pro špičkové odborníky nebo zvýšit atraktivitu pro zahraniční investory,“ říká Lukáš Vlček, ministr průmyslu a obchodu.

Dotace mají podpořit perspektivní oblasti a trendy, které sice nesou vyšší riziko, ale zároveň mají obrovský potenciál pro hospodářský růst a přilákat nové aktéry s vysokým potenciálem v oblasti výzkumu a inovací. „Podpora deep tech oblastí se soustředí na výzkum a vývoj technologií, které stojí na vědeckých a technických základech a vyžadují hluboké odborné znalosti. To zahrnuje podporu pokročilých technologií a průlomových inovací, které mají potenciál výrazně ovlivnit český průmysl a společnost. Mezi klíčové sektory podporovaných deep tech oblastí tak patří například umělá inteligence, kvantové výpočty, biotechnologie, nanotechnologie nebo robotika,“ dodává Petr Filipi, ředitel odboru inovativních a digitálních řešení.

Dotace je poskytována na náklady řešení projektů výzkumu a vývoje zahrnující náklady na externí služby, osobní náklady výzkumných pracovníků a ostatního technického podpůrného personálu. Žádat je také možné na náklady na nástroje, přístroje či vybavení a celou řadu dalších nákladů, které souvisí s realizací projektu.

Míra podpory pro malé podniky je až 80 %, pro střední podniky až do výše 75 % a velké podniky mohou dosáhnout na maximální podporu 65 %, podpora se odvíjí od kategorie činnosti a zda je projekt realizován v účinné spolupráci. V případě, že je partnerem výzkumná organizace, nesmí intenzita podpory pro tohoto partnera přesáhnout 85 %. V okamžiku, kdy finanční objem podaných žádostí o podporu dosáhne 200 % výše alokace výzvy, může dojít k ukončení přijmu žádostí, nejdříve však 7. ledna 2025.

Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.

Ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj