Ministerstvo životního prostředí započalo v loňském roce přípravy nového informačního systému odpadového hospodářství – ISOH2. Pro novou éru odpadového hospodářství je podle něj nezbytné zajistit dostatečnou informační podporu.
Nová legislativa, nový ISOH
Celostátní databázový informační systém odpadového hospodářství (ISOH), který funguje více než 15 let, není dle Ministerstva nadále schopen poskytovat oporu pro novou legislativu z důvodu technologických, architektonických, i uživatelských. "Pro novou éru odpadového hospodářství je nezbytné zajistit dostatečnou informační podporu," vysvětluje MŽP v tiskové zprávě. V loňském roce proto Ministerstvo přistoupilo k realizaci příprav nového informačního systému odpadového hospodářství (ISOH2).
V novém systému by měly být spojeny doposud oddělené části, které byly do původního systému postupně doplňovány, a budou přidány i nové části. Od nového systému si MŽP slibuje, že dokáže reagovat na přibývající požadavky odpadových předpisů.
„Nový informační systém odpadového hospodářství bude skutečně komplexní systém, který sjednotí existující oddělené agendy, ale bude obsahovat nové funkcionality, které požaduje nová legislativa. Zvýšená pozornost se bude věnovat možnosti zpracování dat do podoby nejrůznějších analýz a reportů. Díky propojení doposud oddělených agend předpokládáme i zlepšení přehledu o fungování odpadového sektoru v České republice,“ upřesňuje Jan Maršák, ředitel odboru odpadů.
MŽP počítá s tím, že nový informační systém zajistí:
- snazší reporting a analýza dat,
- integraci na systémy Evropské unie,
- jednotný nástroj pro komunikaci s externími subjekty,
- sjednocení procesů při správě a provozu systému,
- zajištění souladu s principy eGovernmentu,
- digitalizaci procesů souvisejících s výkonem agendy odpadového hospodářství,
- soulad s požadavky kybernetické bezpečnosti.
Je rok 2023 reálný?
Výběrové řízení na novou verzi ISOHu Ministerstvo životního prostředí vypsalo v březnu loňského roku. Řízení vyhrála společnost Solitea, softwarová společnost založená v roce 1990, která patří mezi velké evropské dodavatele ICT řešení. "Mezi projekty realizovanými pro státní správu v ČR je například informační systém pro dozorovou činnost v zemědělství, systém správního řízení pro Český telekomunikační úřad, e-recept pro Státní ústav pro kontrolu léčiv či informační systém pro Celní správu," doplňuje MŽP.
Výběrové řízení se ale neobešlo bez pochybností a mnoha spekulací. Zpochybňován byl zejména fakt, že MŽP neposkytlo dost času na realizaci systému. Současný ISOH by měl být nahrazen v průběhu příštího roku. „Zavázali jsme se nový systém dokončit do roku 2023. Už nyní máme prováděcí projekt včetně legislativní analýzy a do konce února by měla být schválená celá globální specifikace, tedy technická, procesní a funkční specifikace systému. Paralelně běží některé dílčí vývoje. Vše tedy jde podle plánu,” říká Dušan Bartoš, ředitel divize Solitey.
Miroslav Jakuš, ředitel společnosti INISOFT, která ISOH před 20 lety vytvořila, ale v loňském roce pro odpady-portal.sk uvedl, že nový systém se do roku 2023 zřejmě vybudovat nestihne. "Dodavatel nebude nahrazovat existující ISOH funkcionalitami a strukturou jedna k jedné. Bude muset s ministerstvem vymyslet a dodat řešení, které bude fungovat ve zcela nových podmínkách a architektuře, protože aktéři budou muset používat ISOH trochu jiným způsobem, který přitom ještě není jasný," vysvětluje Miroslav Jakuš.
Ředitel společnosti INISOFT také zkritizoval celou koncepcí ISOH 2. Lepším řešením by podle něj byla postupná transformace rozložena do dílčích celků a do delšího období.
Odborné informace k novému systému
ISOH2 bude rozsáhlý agendový informační systém daný legislativou (zákon o odpadech, zákon o výrobcích s ukončenou životností, zákon o obalech, zákon o jednorázových plastech, prováděcí předpisy, evropská legislativa). Celé řešení se staví na technologii .NET 5.0, což je nejnovější .NET framework z dílny Microsoftu (dříve též označován jako .NET Core). Tento framework umožňuje jednotně konstruovat webové aplikace, aplikace pro běh na pozadí (Windows service) či poskytovat webové služby (REST i SOAP). Systém aplikace bude splňovat požadavky na bezpečnost, která je definována pomocí OWASP TOP 10.
Součástí projektu budou integrace se systémy zadavatele, systémy eGovernmentu a systémy třetích stran. Návrh a implementace systému je v souladu s architektonickým rámcem TOGAF (The Open Group Architecture Framework).
Komentáře