"Červnové výsledky zahraničního obchodu se zbožím nepřinesly překvapení a růstem vývozu při současném poklesu dovozu navázaly na pozitivní vývoj v předchozích měsících roku. Vývoz rostl tentokrát mírnějším tempem, nicméně díky vyššímu schodku bilance minerálních paliv výrazně stoupla i celková bilance.
Na straně exportů příznivá situace na evropských automobilových trzích táhne vývoz strojů a dopravních prostředků, který v červnu dosáhl zatím letošního maxima. Na straně importů nízké dovozní ceny, zejména energetických komodit, stlačují dynamiku růstu dovozů a tím brzdí dopad oslabené koruny.
Slabší koruna podporuje konkurenceschopnost exportérů, ale stranu importů kromě kurzu koruny zároveň zatěžuje rostoucí spotřeba domácností a průmyslová aktivita, které vytvářejí poptávku po dovozech. Bilance zahraničního obchodu v národním pojetí (v b. c.) v červnu skončila přebytkem 20,6 mld. Kč, meziročně o 6,2 mld. Kč vyšším. Vývoz se zvýšil meziročně o 0,3 % na 299,2 mld. Kč, dovoz však klesl o 1,8 % na 278,7 mld. Kč.
Pozitivní vliv na celkovou bilanci měl zejména růst přebytku bilance obchodu se stroji a dopravními prostředky o 2,3 mld. Kč a pokles schodku bilance minerálních paliv meziročně o 3,0 mld. Kč. Meziročně se zvýšil přebytek bilance s průmyslovým spotřebním zbožím o 0,3 mld. Kč a klesl deficit obchodu s potravinami a živými zvířaty o 0,6 mld. Kč.
Nepříznivě se v celkové bilanci projevilo snížení kladného salda bilance se surovinami o 0,9 mld. Kč a prohloubení schodku bilance s chemickými výrobky o 0,3 mld. Kč. Přebytek obchodu s polotovary a materiály (0,9 mld. Kč) zůstal ve srovnání s červnem předchozího roku téměř beze změny.
Podle přeshraniční statistiky (v b. c.) v červnu rostl meziročně vývoz, dovoz naopak klesl. Celkový vývoz se zvýšil o 1,4 % na 347,4 mld. Kč, kdežto dovoz tentokrát klesl o 1,7 % na 296,8 mld. Kč. Obchodní bilance v červnu skončila přebytkem ve výši 50,6 mld. Kč, oproti červnu 2015 o 10 mld. Kč vyšším.
Z teritoriálního pohledu se v červnu zvýšil vývoz nejvíce do Rakouska (o 10,4 %), Spojeného království (o 6,3 %) a Německa (o 3,9 %). Vývoz na Slovensko však klesl o 6,0 % (poprvé od srpna 2013) a do Polska a Francie shodně o 0,4 %. Do EU jako celku vzrostl vývoz meziročně o 2,6 %, do eurozóny o 2,9 %, mimo EU se snížil o 4,4 %.
Z komoditního hlediska hodnotově nejvýznamnější položkou (199,5 mld. Kč) je vývoz strojů a dopravních prostředků, který představuje více než 57,4 % celkového vývozu a který si stále drží slušnou dynamiku růstu, v červnu meziročně o 3,9 %, tj. o 7,4 mld. Kč.
Vzrostl zejména vývoz silničních vozidel (o 7,4 mld. Kč) a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 2,1 mld. Kč)."
Komentáře