Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček má za sebou první den v Koreji, kde vede podnikatelskou misi zaměřenou na prohloubení obchodní spolupráce a investičních projektů mezi oběma zeměmi. Mise se účastní zástupci 12 českých firem z odvětví kolejové dopravy, strojírenství, zdravotnické techniky i jaderné energetiky. Zásadním tématem je pak pro ministra dostavba Dukovan a zapojení českého průmyslu.
Ministr Vlček svou misi zahájil jednáním se svým jihokorejským protějškem, kterým je ministr obchodu, průmyslu a energetiky Duk-geun Ahn. „Jižní Korea je jedním z našich nejdůležitějších obchodních partnerů na světě. Těší mě, že se nám daří spolupráci mezi oběma zeměmi rozvíjet nejen v oblasti jaderné energetiky, ale také obchodu, investic nebo výzkumu a vývoje. I o tom jsme s ministrem Ahnem ráno mluvili,“ uvedl ministr Vlček.
Po bilaterální schůzce ministři navázali česko-korejskou platformou pro dialog v dodavatelském řetězci a v energetice (Supply Chain and Energy Dialogue/SCED), který je strategickou platformou pro koordinaci strategických projektů v oblasti dodavatelských řetězců, energetiky, e-mobility, polovodičů a vodíkových technologií. Jedná se o unikátní formát spolupráce, který má Jižní Korea založený pouze se Spojenými státy a také s ČR.
„Polovodiče jsou klíčovými produkty moderní ekonomiky a s korejskou stranou jsme si dnes oficiálně stvrdili, že jejich vývoj a výrobu budeme podporovat společně. Podpora tohoto odvětví je prioritou Hospodářské strategie: Česko do top 10 a na ní navazující Národní polovodičové strategie,“ zdůrazňuje ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček svůj úspěch, kterým je dojednání užší spolupráce v oblasti polovodičů.
Česká i korejská strana potvrzují zájem na posílení polovodičových ekosystémů prostřednictvím intenzivnější bilaterální spolupráce. Společně budou aktivně podporovat rozvoj tohoto strategického odvětví s důrazem na posílení dodavatelského řetězce a společný průmyslový výzkum a vývoj. „Naše zapojení do partnerství s korejskými institucemi a firmami v této oblasti přispěje k posílení konkurenceschopnosti českého průmyslu a podpoří inovace v klíčových technologických odvětvích,“ doplnil Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací na ministerstvu průmyslu a obchodu.
„V rámci zasedání SCED jsme mimo polovodičů projednali také spolupráci při ustavení nových česko-korejských výzkumných center, zejména v oblastech bateriového hodnotového řetězce, budoucnosti mobility a robotiky,“ zmínil ministr Vlček.
K posílení česko-korejské spolupráce pak v Soulu proběhla investiční konference. „Na Korejské obchodní a průmyslové komoře jsme spolu s CzechInvestem a dalšími partnery uspořádali konferenci, od které si slibujeme, že nám pomůže do Česka dostat technologicky pokročilé korejské investice a posílit spolupráci ve strategických sektorech, zejména v čisté mobilitě, polovodičovém a bateriovém průmyslu nebo v oblasti pokročilých materiálů a nanotechnologií,“ řekl ministr Vlček k akci, které se zúčastnili zástupci více než 90 korejských firem.
Účastníkům konference bylo představeno české investiční a podnikatelské prostředí a inovační infrastruktura. Za účasti ministra Vlčka a jeho korejského protějšku ministra Duk-geun Ahna pak agentura CzechInvest podepsala dvě memoranda o spolupráci s korejskými partnery, agenturou KOTRA a Korejskou obchodní a průmyslovou komorou (KCCI), kteří se na akci podíleli. V rámci konference byla také představena další memoranda o spolupráci českých firem s korejskými partnery v oblasti jaderné energetiky.
„Jižní Korea pro nás představuje jednoho z nejvýznamnějších investičních partnerů. Korejské společnosti v Česku, jako např. Hyundai, Hanon nebo Doosan, realizovaly řadu úspěšných projektů a vytvořily tisíce pracovních míst. Tato konference je důležitým krokem k prohloubení našich ekonomických vztahů a povzbuzení investičních aktivit korejských společností v technologicky náročných oblastech, které mohou přispět v další fázi modernizace českého průmyslu. Věřím, že Česko je i nadále preferovanou destinací pro korejské investory díky své stabilitě a transparentnímu podnikatelskému prostředí, kvalitní pracovní síle, vzdělávací a výzkumné infrastruktuře a strategické poloze ve středu Evropy," říká Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Po konferenci absolvoval ministr bilaterální jednání s několika potenciálními korejskými investory v České republice. Spolu s českými firmami a investorem společností Elektrárna Dukovany II, skupinou ČEZ, pak jednal s KHNP o zapojení českého průmyslu do dodavatelského řetězce. Tato jednání budou pokračovat také v úterý, mimo jiné v rozšířeném formátu s Team Korea. Před odletem do Prahy ministra Vlčka čeká ještě setkání s úřadujícím prezidentem i zástupci opozice.
Korea patří mezi největší investory v ČR společně s Německem, Japonskem a USA. V ČR působí rovněž přibližně 70 společností s korejskou účastí. Jedná se především o výrobní a obchodní společnosti a rovněž o firmy, které podnikají v oblasti služeb. Řada firem, které v ČR investovaly, jako např. Hyundai Motor Manufacturing, LG Electronic, Sungwoo Hitech, Doosan Škoda Power, Nexen Tire, patří k nejvýznamnějším českým vývozcům. Celkové jihokorejské investice v ČR přesáhly hodnotu 5,1 mld. USD (115,6 mld. Kč), což představuje více než 50 % všech investic z Asie.
Komentáře