Cirkulární audit je proces hodnocení provozu podniku z hlediska cirkulární ekonomiky ve všech možných aspektech. Je určen firmám nejen z oblasti průmyslu, ale i služeb či zemědělství.
Cílem je identifikovat a analyzovat materiálové toky, technologické procesy a nakládání s odpady tak, aby bylo možné navrhnout opatření ke zvýšení efektivity a udržitelnosti. Audit zahrnuje osobní návštěvu provozu, přezkoumání interních dokumentů a výpočet úspor materiálů a energie. Výsledkem je zpráva, která obsahuje podrobné hodnocení a návrhy na zlepšení.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vydalo dvě certifikované metodiky (Cirkulární audit I. a II.) s cílem pomoci podnikům na cestě k udržitelnosti. Projekt byl podpořen Technologickou agenturou České republiky (TAČR) a metodiky byly zaměřené na podniky napříč velikostním spektrem.
EU vydala konečnou verzi Směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti, která se zaměřuje na Environment Social Governance (ESG) strategii a reporting. Z této Směrnice vyplývá, že velké společnosti musí aktuálně povinně vypracovat a zveřejnit nefinanční reporty jako součást výroční zprávy, s povinností auditu. Nakolik jsou ale, zejména menší a střední firmy, připravené v této oblasti, je potřeba s ohledem na zachování jejich konkurenceschopnosti intenzivně komunikovat, vč. připravené pomoci.
Na realizaci auditů, lépe řečeno na pomoc s úhradou za služby auditora připravilo MPO pomoc v podobě 2. výzvy Poradenství „Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost“, která umožní nákup poradenských služeb pro malé a střední podniky. Poradenských služeb zacílených právě na zpracování cirkulárního auditu podle představené metodiky. Výzva bude vyhlášena na začátku března tohoto roku, příjem žádostí je přitom plánován na začátek dubna 2025 a konec příjmu žádostí se očekává na konci toho roku. Celková alokace výzvy je 150 mil. Kč, přitom se počítá s úhradou 50 % z celkových nákladů na audit v jejich maximální výši 500 tis. Kč.
Komentáře