V případě, že nedojde ke změně zákona, nebude moci od příštího roku až třetina malých vodních elektráren pobírat provozní podporu. Vzniklá situace by pro ně mohla být likvidační.
Malé vodní elektrárny (MVE) se dnes řadí mezi podporované zdroje energie, stejně jako ostatní obnovitelné zdroje energie. Provozní a investiční podporu získávají z prostého důvodu. Bez podpory by totiž nemohly na trhu ekonomicky konkurovat a investice do nich by se staly ekonomicky neživotaschopné.
Proto byl pro MVE vytvořen model, který jim zabezpečuje prostou návratnost nominální hodnoty počáteční investice po dobu 15 let. Provozní podpora je MVE dle zákona poskytována po celou dobu životnosti – na 30 let. Tato doba je stanovena formou prováděcí vyhlášky ERÚ. Podpora má podobu výkupních cen, anebo zelených bonusů.
Jablkem sváru je životnost
Kvůli současnému zákonu, č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie (POZE), je ale přibližně třetina provozovaných MVE ohrožena. Původní vyhláška, na kterou odkazuje zákon totiž určuje dobu životnosti pouze těm MVE, které byly uvedeny do provozu po 7. prosinci 2005. Ty starší nemají životnost stanovenou a příslušné úřady tak tvrdí, že jim je garantováno právo na podporu pouze minulým zákonem a to na dobu 15 let, která vyprší právě 31. prosince 2020.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
jan knap - jan.knap62@seznam.cz 27.9.2020 19:54
Vzhledem k tomu, jak část MVE doslova likviduje život ve vodních tocích si nelze než přát-už aby skončili. Petrův Zdar