Evropa není na dobré cestě k tomu, aby dokázala do roku 2027 dosáhnout dobrého stavu povrchových a podzemních vod, vyplývá ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí, která zhodnotila evropské vodní útvary.
Mezi lety 2015 – 2021 pouze 37 % útvarů povrchových vod v Evropě dosáhlo „dobrého“ nebo „vysokého“ ekologického stavu, který vyjadřuje kvalitu struktury a funkce vodních ekosystémů v povrchové vodě, a jen 29 % se vyznačuje „dobrým“ chemickým stavem.
„Zdravotní stav evropských vod není dobrý. Naše voda čelí bezprecedentnímu souboru výzev, které ohrožují evropskou vodní bezpečnost. Musíme zdvojnásobit své úsilí a obnovit zdraví řek, jezer, pobřežních vod a dalších vodních útvarů a zajistit, aby tento životně důležitý zdroj zůstal odolný a bezpečný pro další generace,“ říká Leena Ylä-Mononenová, výkonná ředitelka agentury.
Evropské vodní plochy zatěžuje znečištění, degradace biotopů, klimatické změny a nadměrné využívání sladkovodních zdrojů, vyplývá ze zprávy Evropská agentury pro životní prostředí (EEA) o stavu vody, která byla zveřejněna v úterý.
Znečišťuje spalování uhlí a zemědělství
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře