Říká se tomu přehnaná korektnost. Pokud se ale na dění ve společnosti v posledních letech podívá jen trochu soudný člověk s elementárním selským rozumem, mohl by toto označení směle zaměnit za blbost.
Nedávno jsem viděl film, zasazený do doby panování královny Viktorie. Děj si bohužel už nepamatuji. Zřetelně si ale vzpomínám, jak se mezi anglickou aristokracií na jakémsi plese procházeli s příslovečnou noblesou angličtí šlechtici černé pleti. To, že s historickou realitou to nemá nic společného asi nemusím nikomu říkat. Tato udivující zkušenost mne definitivně ujistila o tom, že ve snaze být korektní, si dokážeme zásadně lhát a překrucovat realitu.
A není to jen o vztahu k jednotlivým rasám, náboženstvím, ke skupinám s různou sexuální orientací a podobně. Jde také o vztah k životnímu prostředí.
Před pár dny jsem si zklamaně pročítal článek informující o konci výroby hliníku v slovenském Žiaru nad Hronom. Jedna z nejmodernějších a nejekologičtějších fabrik na výrobu hliníku nepřežila energetickou krizi.
Výroba hliníku je environmentálně náročná, nicméně fabrika v Žiaru nad Hronom vyráběla přesně v intencích udržitelnosti. Výroba se však dlouho neudržela. Korektnost směrem k životnímu prostředí zdražila energie i samotnou výrobu hliníku a připravila stovky Slováků o práci a Evropu o 170 tisíc tun hliníku ročně.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Juraj Tabiczký - cuprox@seznam.cz 29.8.2022 15:45
Keď je udržateľnosť neudržateľná za každú cenu. Autor je sklamaný pre ukončenie výroby hliníka v Žiari nad Hronom a straty stoviek pracovných miest.. Táto téma na Slovensku sa preberá z rôznych pohľadov a samozrejme aj podobné ako predstavuje autor článku, hlavne vedúci predstavitelia Slovalca .Slovensko predstavovalo v Československu materiálový zdroj , s vysokou energetickou závislosťou Hliníkáreň predstavuje 10% spotrebiteľa el. energie ( v Číne až 80% ) .Po rozdelení získalo Hliníkáreň Norsk Hydro a upravilo technológiu, napriek tomu jej energetická náročnosť zostala. Požiadavky na dotácie k udržaniu výroby boli neakceptovateľné a preto sa ukončila výroba. Podobne ako Ferozliatinové závody . Podobný problém má aj USSteel Košice . a ďalšie prevádzky , nepriamo Slovnaft. Táto kríza bude mať očisťujúci účinok na životné prostredie určite .