I v letech 2021 – 2027 bude Operační program Životní prostředí spolufinancovat předkládané odpadové projekty. Jaromír Manhart ze Státního fondu životního prostředí ČR na konferenci Dny teplárenství a energetiky 2020 informoval o dosavadních výsledcích a budoucím výhledu zaměření prioritní osy se specifickým cílem podpory přechodu k oběhovému hospodářství.
Podpora výstavby ZEVO
V prvním programovém období, tzn. v letech 2007 – 2013, byla v návaznosti na evropskou hierarchii nakládání s odpady realizována celá řada odborných projektů. „Do spolufinancování z evropských fondů se bohužel nezařadila zařízení energeticky využívající odpady, která byla připravována několik let. Jde zejména o projekty v Karviné, Komořanech u Mostu a nakonec projekt, který byl realizován čistě ze soukromých zdrojů bez spolufinancování z fondů EU, což je spalovna v Chotíkově u Plzně,“ říká Jaromír Manhart.
V roce 2016 po letitých diskuzích o tom, jestli bude podpořena výstavba ZEVO v ČR nebo ne, Evropská komise definitivně rozhodla, že výstavbu ani modernizaci zařízení pro energetické využívání odpadů nebude v Česku kofinancovat. „Je paradoxní, že Komise financuje více než desítku ZEVO v Polsku, Litvě, Bulharsku, i v mimoevropských zemích na evropském kontinentě a na Balkáně,“ uvádí Manhart.
Naproti tomu rekonstrukce a budování velkých nových skládek dnes Evropská komise spolufinancuje. „Nejenom skládek nebezpečných odpadů, ale i skládek ostatních odpadů v členských státech EU i mimo EU,“ doplňuje Jaromír Manhart.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře