Česká republika (ČR) v minulosti přistoupila k liberalizaci trhu s elektřinou a plynem. Energetický regulační úřad (ERÚ) proto cenu obchodníka nemůže nijak regulovat. Zavedení indikativní ceny plynu bylo jedinou možnou reakcí na vysoké ceny plynu některých obchodníků, které potvrdil i prohloubený monitoring maloobchodního trhu. A výsledek se dostavil!
Indikativní cena již zafungovala v situaci, kdy velkoobchodní ceny plynu klesaly a většina dodavatelů pokles cen komodity zohledňovala jen velmi pomalu, nebo dokonce vůbec. A to i přesto, že je indikativní cena pro obchodníky nezávazná, došlo ke značnému posunu.
V tomto ohledu považuji za nutné upozornit na únorové srovnání cen plynu v ČR a okolních zemích, které vypracovala spotřebitelská organizace dTest. Jsme na relevantnost tohoto srovnání dotazováni.
Bohužel zahrnuje výrazné nepřesnosti v ukázkových případech Německa a Slovenska – zohledněny byly pravděpodobně speciální krátkodobé nabídky a jim podobné produkty, které však nejsou spotřebitelům dostupné v širší míře. Výsledkem je nepoměr v cenách plynu vůči skutečnosti. Ačkoliv si aktivit spotřebitelských organizací cením, výsledky tohoto průzkumu je nutné brát s jistou rezervou.
ERÚ by pro případ anomálií na trhu, které by vedly k poškození spotřebitelů, uvítal jako nástroj pro ochranu spotřebitele možnost krátkodobých dočasných opatření ve formě plošné regulace koncových cen spotřebitelů.
Evropská komise však chce legislativními návrhy tzv. Zimního balíčku jakoukoliv možnost regulace koncových cen zakázat. A to bez výjimky. I z tohoto důvodu ERÚ již uplatnil své výhrady vůči Zimnímu balíčku.
Indikativní cena plynu je ukazatelem pro spotřebitele, aby si mohli vyjednat lepší cenové podmínky dodávky plynu a tím snížili své náklady na tuto komoditu. Více informací ohledně srovnání Vaší ceny s indikativní cenou naleznete ZDE, a to včetně tabulky s cenami pro druhé čtvrtletí.
Komentáře