Hladina moří stoupá po celém světě, ovšem čínská pobřežní moře jsou v tomto ohledu rekordmany.
Již druhý rok po sobě dosáhla hladina moří na čínském pobřeží rekordní hodnoty. Hladina moří v této oblasti stoupá rychleji, než je celosvětový průměr, a představuje vážnou hrozbu pro pobřežní města, kde žije téměř polovina populace.
Zvyšuje se hladina, ale i teplota
V roce 2022 byla hladina čínských pobřežních moří o 94 milimetrů vyšší, než normálně. Hladina, které dosahuje normálních hodnot, je definována průměrem hladiny moří v období 1993 - 2011. V loňském roce byla hladina nejvyšší od roku 1980, kdy se výška začala zaznamenávat. Narostla o deset milimetrů, čímž pokořila rekord z roku 2021.
Od roku 1980 se hladina moří v Číně zvýšila v průměru o 3,5 mm za rok. Od roku 1993 v průměru o 4,0 milimetry za rok. Zaznamenané hodnoty jsou vyšší, než celosvětová míra za stejná období.
Kromě toho se výrazně zvýšila i teplota čínských pobřežních vod. Podle Wang Hua, vedoucího oddělení mořské prognózy a monitorování na čínském ministerstvu přírodních zdrojů, zvýšení teploty způsobilo globální oteplování, které může i za rychlý nárůst hladiny moří. Právě oddělení zveřejnilo nejnovější výroční zprávu o hladinách moří v Číně.
Podle agentury NASA za poslední tři desetiletí stoupla průměrná globální hladina moře o 3,4 mm za rok. „Za posledních jedenáct let, od roku 2012 do roku 2022, byla hladina čínských pobřežních moří nejvyšší od chvíle, kdy jsme ji začali poprvé zaznamenávat,“ uvedl Wang Hua.
Problémy pro polovinu populace a ekonomickou produkci
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře