Přibližně polovina odpadních vod po celém světě bývá vyčištěna. V rozvojových zemích je situace ale úplně jiná.
Každý den je vyprodukováno obrovské množství odpadní vody. Na svědomí jej nemají jen jednotlivci, ale i průmysl. Pakliže by ale odpadní voda nebyla řádně odváděna a vyčištěna, mohla by vážně ohrozit lidské zdraví a znečistit životní prostředí.
Vědci z Utrechtské univerzity a Univerzity OSN zveřejnili novou studii, z níž vyplývá, že přibližně polovina odpadních vod vyprodukovaných po celém světě se vyčistí. Dříve se přitom odhadovalo, že je to pouhých 20%. I přes to, že jde o slibné číslo, autoři varují, že v rozvojových zemích je míra úpravy vody stále velmi nízká.
Představte si 144 milionů bazénů
Ve studii autoři použili národní statistiky, aby odhadli, jaký objem odpadní vody se každoročně vyprodukuje, odvede, vyčistí a opětovně využije. „Každý rok se globálně vyprodukuje přibližně 359 miliard kubických metrů odpadní vody. Takový objem odpovídá 144 milionům olympijských plaveckých bazénů,“ říká Edward Jones, hlavní autor studie a výzkumný pracovník na Utrechtské univerzitě.
Konstatuje, že asi 48 % této vody se v současnosti vypouští bez úpravy. "Je to mnohem méně než kolik se dříve uvádělo - 80 %.“ Může se zdát, že díky těmto výsledkům bychom měli mít optimističtější náhled na věc, přesto vědci zdůrazňují, že stále existuje mnoho výzev.
"Zejména v rozvojových zemích je vidět, že tam, kde bude docházet k růstu populace, míra čistění odpadních vod bude zaostávat," vysvětluje Jones. „Je pravděpodobné, že v těchto zemích produkce odpadních vod poroste rychleji než současný rozvoj infrastruktury odvádění a čistíren odpadních vod. Představuje to vážné ohrožení nejen pro lidské zdraví, ale i životní prostředí. Před námi je ještě dlouhá cesta.“
Kreativní opětovné použití
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře