Podle nápojářů je nespravedlivé, aby neměli přístup k potřebnému materiálu, když budou muset plnit zákonné povinnosti. Evropská komise ale nechce ohrozit konkurenci na trhu.
Konkurence jiných odvětví způsobuje nárůst ceny PETu
V loňském roce Unie evropských nápojářských asociací (UNESDA) vyzvala Evropskou komisi, aby v připravovaném nařízení o obalech a obalových materiálech zavedla mechanismus přednostního přístupu pro nápojový průmysl k rPETu. Unie se obává toho, že malé a střední podniky nedokáží splnit legislativní požadavky na recyklovaný obsah kvůli vysokým nákladům na rPET.
Revidované nařízení totiž požaduje, aby do konce roku 2030 PET lahve obsahovaly 30 % recyklovaného obsahu. Současný systém, v rámci něhož jsou ceny rPETu definovány nejvyšší hodnotou, kterou jsou zájemci ochotni zaplatit, podle unie nutí společnosti z potravinářského, textilního a automobilového sektoru, aby si navzájem konkurovaly. Zdá se jim nespravedlivé, že nápojáři, kteří musí plnit zákonné povinnosti, nemají přístup k potřebnému materiálu.
PET (polyethylentereftalát) je kvůli své lehkosti a bezpečnosti používán v aplikacích přicházejících do styku s potravinami a často se uplatňuje právě v nápojovém průmyslu. Přestože míra sběru PET lahví se pohybuje kolem 60 %, nové lahve uváděné na evropský trh obsahují v průměru pouze 17 % recyklovaného PETu. Zbytek materiálu je „downcyklován“ do jiných aplikací – často do textilních výrobků, případně končí na skládkách nebo ve spalovnách. Podle nápojářů právě současné ceny rPETu upřednostňují downcycling před recyklací.
Komise řekla „ne“
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře