1/2024

EU uvolnila téměř 3 mld. eur na modernizaci energetických systémů. Podpora směřuje i do Česka

| autor: Martina Jandusova0

pexels-gustavo-fring-4254160
zdroj: pexels

Dosud největší výplatu prostřednictvím Modernizačního fondu schválila 24. června Evropská unie. Podpoří tím 39 energetických projektů v 10 členských státech.

Modernizační fond, který je financován z příjmů z prodeje emisních povolenek ze systému EU ETS, má pomoci členským státům při jejich přechodu na klimatickou neutralitu. Investice podpoří modernizaci energetických systémů, snižování emisí skleníkových plynů v energetice, průmyslu, dopravě a zlepšování energetické účinnosti.

Modernizační fond je klíčovým nástrojem na podporu dekarbonizace a zároveň projevem solidarity v EU. Celkem 12,65 miliardy eur, které jsme členským státům vyplatili od roku 2021, svědčí o našem odhodlání dosáhnout cíle klimatické neutrality sociálně spravedlivým způsobem. Podporou této skupiny členských států při modernizaci jejich energetických systémů pokračujeme na cestě k dekarbonizaci prostřednictvím investic do čistých technologií, které nás v dlouhodobém horizontu rovněž učiní konkurenceschopnými,“ uvedl Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise pro energetickou unii.

Mezi státy, které obdrží finanční prostředky, patří Česká republika (835,2 milionu eur), Bulharsko (65,2 milionu eur), Chorvatsko (52 milionů eur), Estonsko (24,1 milionu eur), Maďarsko (76,8 milionu eur), Lotyšsko (26,8 milionu eur), Litva (59 milionů eur), Polsko (697,5 milionu eur), Rumunsko (1,095 miliardy eur) a Slovensko (35 milionů eur).

Financovány budou projekty, které se zaměřují na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání a zavádění obnovitelných zdrojů energie, modernizaci energetických sítí a energetickou účinnost. Jedná se například o :

  • podporu domácností při pořízení a instalaci nových fotovoltaických systémů v Česku,
  • posílení elektrické přenosové soustavy, která podpoří integraci obnovitelných zdrojů energie v Bulharsku,
  • zavádění fotovoltaiky a skladování energie pro poskytovatele veřejných vodohospodářských služeb v Chorvatsku,
  • zlepšení energetické účinnosti a podpora využívání energie z obnovitelných zdrojů v budovách veřejného sektoru v Estonsku,
  • modernizace a rozvoj systémů dálkového vytápění založených na obnovitelných zdrojích energie v Maďarsku,
  • využívání obnovitelných zdrojů energie v budovách s více bytovými jednotkami, ve veřejných budovách a v energetických komunitách v Lotyšsku,
  • rozvoj skladovacích kapacit pro vyvážení energetických systémů v Litvě,
  • modernizace infrastruktury pro dobíjení těžké dopravy v Polsku,
  • režimy podpory rozdílových smluv pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v Rumunsku a
  • výroba vodíku z obnovitelných zdrojů a vysoce účinná kombinovaná výroba tepla a elektřiny na Slovensku.

Komise uvedla, že lhůty, v rámci kterých mají členské státy předložit investiční návrhy na potenciální podporu z Modernizačního fondu, jsou u neprioritních návrhů 13. srpna 2024 a u prioritních návrhů 10. září 2024.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA