Parlament a Rada dosáhly v pondělí prozatímní dohody nad kontroverzní revizí pravidel pro obaly a obalové odpady, která minimalizuje přítomnost škodlivých látek, omezuje zbytečné obaly a definuje, kdy budou zálohové systémy povinné.
Nad nařízením o obalech a obalových odpadech (PPWR), které Evropská komise zveřejnila v listopadu 2022, padla v pondělí 4. března mezi Evropským parlamentem a Radou EU neformální dohoda. Cílem zákona je snížit do roku 2040 množství obalů o 15 % a zároveň omezit plastové obaly na jedno použití.
„EU poprvé v zákoně o životním prostředí stanovuje cíle pro snížení spotřeby obalů bez ohledu na použitý materiál. Vyzýváme všechna průmyslová odvětví, členské země a spotřebitele, aby sehráli svou roli v boji proti přebytečným obalům...Rovněž bylo nezbytné, aby se ekologické ambice střetly s průmyslovou realitou. Dohoda podporuje inovace a zahrnuje výjimky pro mikro podniky,“ řekla belgická europoslankyně Frédérique Riesová.
Snižování a omezování
Obaly jsou v Evropě zdrojem odpadů, jehož množství neustále roste. Za posledních deset let Evropané vyprodukovali o 25 % více odpadu (z 66 mil. tun v roce 2009 na 84 mil. tun v roce 2021) a jsou na dobré cestě k tomu, aby do roku 2030 vyprodukovali o dalších 19 % obalových odpadů více.
Dohoda stanovuje postupné cíle pro snížení obalových odpadů, přičemž prvním krokem je snížit jejich množství o 5 % do roku 2030. Do roku 2035 už o 10 % a europoslanci dále požadují, aby členské státy redukovaly zejména množství odpadu z plastových obalů.
Omezení platí i pro konkrétní produkty. Například od roku 2030 nebude možné balit ovoce a zeleninu do jednorázových plastů a zavazadla na letištích do smršťovacích fólií. Zakázány budou také plastové obaly kupříkladu na omáčky, smetanu nebo cukr, konzumované v kavárnách a restauracích nebo miniaturní obaly na toaletní výrobky v ubytovacích zařízeních.
Europoslanci zakázali i velmi lehké plastové nákupní tašky (méně než 15 mikronů), pokud nejsou z hygienických důvodů nezbytné nebo nejsou poskytovány jako primární obal pro volně ložené potraviny, aby se zabránilo jejich plýtvání.
Dále byl zaveden zákaz používání per- a polyfluorovaných látek neboli PFAS, známých jako „věčné chemikálie“, v obalech určených pro styk s potravinami, a to kvůli jejich nepříznivým účinkům na zdraví. „Velkým vítězstvím pro zdraví evropských spotřebitelů je zákaz věčných chemikálii v potravinových obalech,“ uvedla Riesová.
Řada ústupků
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře