Odborníci na energetiku na akci informovali o inovativních nástrojích, které v zahraničí využívají pro zvyšování energetické účinnosti a konkrétních způsobech, jak je lze podporovat.
„Na semináři zazněly příklady dobré praxe jako možná inspirace pro stát, samosprávy i tuzemské firmy, jak efektivně nakládat s energiemi,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává:
„To je zvlášť aktuální v době, kdy je reálná možnost, že v dohledné době dvaceti let nebudeme mít dostatek výrobních zdrojů. Nejlevnější a nejekologičtější přitom samozřejmě je megawatthodina, která nebyla vůbec vyrobena.“
Zkušenosti s různými formami podpory zvyšování energetické účinnosti na akci představili odborníci z Německa, Francie, Rakouska a Velké Británie. Jednalo se jak o zástupce státní správy, tak soukromého sektoru.
„Jsem velmi rád, že se nám podařilo spojit zájem představitelů české státní a veřejné správy s předními evropskými odborníky na energetickou účinnost,“ říká ředitel odboru energetické účinnosti a úspor Ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Sochor a dodává:
„Experti z různých zemí na semináři mimo jiné představili možný společný evropský fond energetické účinnosti či výhody dobrovolných dohod v dané oblasti mezi státním a soukromým sektorem.
Uvedli také, že významnou roli může sehrát i podpora úspor energií na úrovní samospráv i jednotlivců.“
Seminář Ministerstva průmyslu a obchodu s názvem Inovativní nástroje pro zvyšování energetické účinnosti v ČR finančně i technicky podpořila Evropská komise. Zúčastnilo se ho více než šedesát lidí.
Komentáře