Evropa sice dramaticky snížila množství dováženého ruského zemního plynu, nicméně import zkapalněného zemního plynu z celého světa prudce vzrostl. A to včetně toho ruského.
Nepodléhá sankcím
Množství zemního plynu, který proudí do Evropy z Ruska, kleslo od loňské invaze na historická minima. Evropské země se rozhodly, že plyn přestanou odebírat kvůli válce na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo. Navíc začaly být ruské dodávky plynu značně nespolehlivé, jelikož se ruský prezident Vladimir Putin snažil uzavíráním plynových kohoutků do Evropy vydírat evropské lídry.
Evropské země strávily loňský rok tím, že snižovaly svou závislost na ruské energii a snažily se vybudovat alternativní dodávky. Výpadek zemního plynu se začal nahrazovat dodávkami LNG z celého světa, a to včetně Ruska, takže poptávka po LNG prudce vzrostla. „Země EU nyní nakupují většinu ruských dodávek, čímž podporují jeden z nejdůležitějších zdrojů příjmů Kremlu,“ říká Jonathan Noronha-Gant z nevládní organizace Global Witness, která uskutečnila analýzu.
Zkapalněný zemní plyn totiž nepodléhá žádným sankcím EU. Ty začala Evropská unie uvalovat na dovoz ruské ropy a uhlí po únorových událostech na Ukrajině. Rovněž zakázala ruským subjektům skladovat plyn v bloku a zatrhla většinu nových investic v ruském energetickém sektoru.
Podle analýza nevládní organizace Global Witness za prvních sedm měsíců letošního roku členské státy na trhu nakoupily více než polovinu ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Od ledna do července 2023 členské státy nakoupily 22 milionů metrů krychlových ruského LNG. Pro srovnání během stejného období v roce 2021 bylo nakoupeno 15 milionů.
Po Číně se ze Španělska a Belgie stal druhý a třetí největší odběratel ruského LNG. Země se brání tím, že čísla neodrážejí vnitrostátní nákupy, ale skutečnost, že jejich přístavy jsou vstupními branami pro zbytek kontinentu.
Jednotný postup
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře