3/2024

Co dělat s použitými respirátory a samotestovacími sadami?

| autor: Martina Jandusova| zdroj: MŽP0

mask-5391310_640.jpg
zdroj: Pixabay

Se zpřísňujícími se opatřeními proti koronaviru se zvyšuje i množství kontaminovaného odpadu z osobních ochranných prostředků: respirátorů a zdravotnických masek. Nově i z antigenních testů určených k samotestování osob. Ministerstvo životního prostředí proto vydalo doporučení, jak s těmito odpady nakládat.

Rouška na veřejnosti už nestačí. Na místech s vyšší koncentrací lidí, obchodech či ve veřejné dopravě, jsou povinné respirátory. Další změnou je, že zaměstnavatelé musí všechny zaměstnance přicházející do styku s jinými osobami vybavit dostatečným množstvím ochranných prostředků. Pro zaměstnance zároveň platí, že ochranný prostředek si mohou sundat pouze v případě, že jsou na pracovišti sami. Rozbíhá se také samotestování zaměstnanců, které je zatím dobrovolné.

Stejně jako s rouškou

Pro nakládání s použitými respirátory platí stejná pravidla, jako pro použité roušky. A sice, že se nikdy netřídí a neodkládají do kontejnerů na tříděný odpad. Použité jednorázové ochranné pomůcky vhazujeme pouze do směsného komunálního odpadu.

Než tak učiníme, je třeba pomůcky umístit do sáčku, pevně jej zavázat, vložit do pytle se směsným komunálním odpadem a ten rovněž zavázat. Odpad zabezpečujeme před náhodným rozvázáním uzlu, čímž chráníme všechny, kteří s  ním zacházejí. Použité ochranné pomůcky neodkládáme mimo kontejnery, nebo nádoby, na směsný komunální odpad.

letak_mzp.jpg

Odpad ze samotestování

I testovací sady, které jsou určené pro sebetestování osob, vyhazujeme do kontejnerů na směsný komunální odpad. Všechen odpad z testovacích výrobků vždy vkládáme do pevného plastového pytle, který je na tyto odpady stanoven. Firmy musí vyčlenit plastové pytle, do kterých budou veškerý odpad ze samotestování sbírat.

Ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že je nepřípustné, aby zaměstnanci volně odkládali použité samotestovací sady do různých košů po firmě. K ukládání odpadu ze sebetestování lze použít standardní plastové pytle s minimální tloušťkou 0,2 mm. V případě, že firma takové pytle nemá okamžitě k dispozici, může použít dva tenčí pytle. I pytle se samotestovacími sadami vždy pečlivě uzavíráme, zavazujeme,navíc jena povrchu dezinfikujeme.

Pytle je naprosto nezbytné vždy uzavírat, a zároveň nikdy nenechávat tento odpad mimo sběrnou nádobu. Samotestovací sady se nikdy nevysypávají volně do kontejneru, stejně jako to platí i v případě roušek a respirátorů.

Odpad vzniklý ze sebetestování na přítomnost antigenu SARS-CoV-2 zařazujeme jako běžný směsný komunální odpad pod katalogové číslo 20 03 01.

Pokyny MŽP pro správnou manipulaci s použitými testovacími sadami na koronavirus určenými pro sebetestování osob:

  • Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 mm. Po naplnění (nejpozději však do 24 hodin) pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem
  • Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné takové obaly zdvojit. Plastový pytel proto ještě vložte do druhého pytle a zavažte
  • Povrch vnějšího pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem, až poté zavázaný pytel dejte do černého kontejneru na směsný komunální odpad.
  • Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu
  • Po manipulaci s odpadem si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel.
  • Buďte ohleduplní a minimalizujte riziko pro všechny osoby, které nakládají s odpady.

Metodika MŽP, jak samotestovací sady zařazovat podle zákona o odpadech

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj