Bankovní klimatická koalice vydala ve středu aktualizované pokyny, které od svých členů vyžadují, aby zveřejnili více informací o tom, jak plánují snížit emise uhlíku. Poprvé se budou vztahovat i na aktivity na kapitálových trzích.
Členové celosvětové aliance bank působících v oblasti průmyslu (Net-Zero Banking Alliance – NZBA) se rozhodli, že aktualizují své závazky vůči klimatu a ve středu odhlasovali přijetí nových pokynů, které stanovují klimatické cíle pro banky.
Poprvé tak budou členské banky muset vykazovat své aktivity na kapitálových trzích. „Pro některé banky jsou služby na kapitálových trzích, které poskytují klientům při vydávání nových dluhových a akciových nástrojů, největším zdrojem přiřaditelných emisí skleníkových plynů,“ uvádí aliance.
Nové pokyny rovněž aktualizují a vyjasní technickou jazykovou terminologii, aby odrážela vývoj postupů, metodologií a dostupnost dat za poslední tři roky, včetně zapojení do politiky a plánování přechodu k nulovým emisím.
Kromě vykazování emisí z kapitálových trhů, které mohou být pro některé banky stejně vysoké jako emise vázané na jejich úvěry, bude po bankách požadováno, aby zveřejnily, jak pokrývají každý ze svých cílů jako procento expozice, čímž mají prokázat své dopady.
Dále budou muset zveřejňovat, co podnikly pro podporu přechodu na nulové emise u regulátorů a politiků, a podrobněji hodnotit plány klientů na snižování emisí, včetně souvisejících bankovních politik.
Členové aliance, která sdružuje více než 140 bank různých velikostí a obchodních modelů, se již dříve zavázali, že bude každoročně zveřejňovat emise a emisní náročnost, stanovovat předběžné cíle založené na scénářích pro rok 2030, případně dříve pro prioritní sektory, či zohledňovat nejlepší dostupné vědecké poznatky. Cílem aliance NZBA, kterou zřídila finanční iniciativa Programu OSN pro životní prostředí, je dosáhnout nulové bilance emisí do roku 2050 nebo dříve.
Pokyny začaly členové bankovní aliance revidovat na začátku roku 2023. Původní verze byla zveřejněna v dubnu 2021, kdy bylo stanoveno, že se bude nejméně každé tři roky přezkoumávat.
„Tato aktualizace, vedená bankami a důležité doplnění emisí z aktivit na kapitálovém trhu zajišťuje, že současné i budoucí členské banky NZBA budou i nadále stanovovat cíle v souladu s nejambicióznějšími cíli Pařížské dohody a poznatky nejnovější vědy,“ řekl Eric Usher, vedoucí finanční iniciativy programu OSN pro životní prostředí.
Členem aliance NZBA je například česká banka MONETA Money Bank nebo skupina UniCredit, Erste Group či Komerční banka, které působí v České republice.
Komentáře