Na řece Bečvě nastala 20. září 2020 ekologická havárie, jejímž následkem došlo k masivnímu úhynu ryb přibližně na úseku 40 km. Veškeré poznatky týkající se havárie, které měla Česká inspekce životního prostředí (dále jen „Inspekce“) k dispozici, byly předány Policii České republiky. V současné chvíli probíhá v dané věci soudní řízení.
V souvislosti s havárií podaly na Inspekci v červnu roku 2021 – Český rybářský svaz, z.s. (místní organizace Hustopeče nad Bečvou), Arnika, z.s. a Vsetínské fórum, z.s. žádosti o uložení nápravných opatření podle zákona č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě a o její nápravě a o změně některých zákonů (dále jen „zákon o ekologické újmě“). Jako účastník správního řízení se následně přihlásila i právnická osoba Frank Bold Society, z.s.
Ve správním řízení bylo nutné posoudit, zda byla následkem havárie způsobena ekologická újma tak, jak je definována v zákoně o ekologické újmě. Konkrétně, zda kontaminace způsobila měřitelnou změnu na chráněných druzích volně žijících živočichů či planě rostoucích rostlinách nebo přírodních stanovištích, která má závažné nepříznivé účinky na dosahování nebo udržování příznivého stavu ochrany takových druhů nebo stanovišť, resp. zda měla závažný nepříznivý účinek na ekologický nebo chemický stav vody v řece Bečvě.
Za tímto účelem si Inspekce v rámci správního řízení vyžádala znalecký posudek Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a odborná vyjádření Povodí Moravy, s.p. a Výzkumného ústavu Vodohospodářského T. G. Masaryka. Z žádného z obdržených dokumentů nevyplynulo, že by v důsledku uvedené havárie došlo k naplnění zákonných znaků vzniku ekologické újmy. Na základě provedeného správního řízení tak byla Inspekce nucena podané žádosti zamítnout.
V současné době Ministerstvo životního prostředí připravuje novelu zákona o ekologické újmě, která si klade za cíl odstranit současnou obtížnou aplikovatelnost uvedeného zákona a mimo jiné lépe definovat zákonný pojem „ekologická újma“.
Komentáře