Výrobci větrných turbín se v posledních letech předhání v tom, kdo uvede na trh větší a výkonnější turbínu. Běžně se jedná o turbíny určené pro nasazení na moři, kde případný nedostatek prostoru nebo dopravní omezení nejsou omezujícím faktorem pro velikost elektráren. Posledním přírůstkem do skupiny „větrných obrů“ je nová turbína z dílny čínského výrobce, která by měla dosahovat výkonu až 16 MW.
Zvyšování výkonu větrných turbín je jednou z cest, jak snížit náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Proto v posledních letech několik předních výrobců představilo své nové modely, které svou výškou hravě předčí stavby jako Socha svobody, Big Ben či Washingtonův monument.
Příkladem mohou být turbína Haliade-X (12 MW) společnosti GE Renewable Energy nebo SG 14-222 DD (14 MW) výrobce Siemens Gamesa. V případě prvně jmenovaného typu je k dispozici již i prototyp, který se pro účely testování nachází na pevnině blízko pobřeží rotterdamském přístavu.
Nyní přichází s novým modelem i čínská společnost MingYang Smart Energy, která představila turbínu MySE 16.0-242 o instalovaném výkonu 16 MW, která může podle společnosti ročně vyrobit až 80 GWh elektrické energie. S ohledem na délku jednotlivých lopatek 118 metrů má průměr rotoru dosahovat 242 metrů.
Snížení nákladů by měla umožnit i odlehčená gondola o hmotnosti 37 tun na 1 MW výkonu, tedy necelých 600 tun pro tento typ turbíny. Turbíny by měly odolat větru o síle tajfunu.
Turbína podle výrobce již byla certifikována čínskými úřady, první prototyp by měl být k dispozici během následujícího roku. V první polovině roku 2023 by měl být prototyp instalován, přičemž k zahájení komerčního provozu má dojít v první polovině roku 2024.
Komentáře