První generace čínských větrných elektráren a solárních panelů bude muset být vyřazena z důvodu konce své životnosti. Čína má plán, jak se vypořádat s odpadem, který se významně navýší.
Půjdou do „důchodu“
V Číně během první poloviny letošního roku prudce vzrostla kapacita obnovitelné energie. Instalovaný výkon větrné energie se meziročně zvýšil o 13,7 % a v případě solární energie dokonce o 39,8 %. Země zintenzivňuje výrobu větrných a solárních elektráren kvůli dekarbonizaci ekonomiky a snížení závislosti na uhlí. Zdá se, že je na dobré cestě ke splnění svého cíle, a sice zvýšit celkovou kapacitu větrné a solární energie na 1 200 GW do roku 2030.
Dochází ale k tomu, že starší projekty obnovitelné energie jsou vyřazovány z provozu a nahrazovány, takže prudce stoupá objem odpadu. Velké množství kapacit se již blíží „důchodovému věku“, což představuje velká environmentální rizika.
Minulý týden proto několik čínských institucí, včetně Národní rozvojové a reformní komise, oznámilo, že budou vypracována nová pravidla a normy, jak by se větrná a solární zařízení měla demontovat a recyklovat. Cílem je, aby země měla do roku 2030 „v podstatě vyspělý“ a úplný proces recyklace pro větrné turbíny a solární panely.
To se může ukázat jako poměrně velká výzva, jelikož první generace zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů nebyly navrhovány s ohledem na udržitelnost jako nejnovější modely, takže využívají recyklovatelnosti pouze v klíčových součástech, jako jsou čepele.
Celosvětový problém
Čína je největším uživatelem a výrobcem technologií, které vyrábí energie z obnovitelných zdrojů, na světě. Fotovoltaické panely a větrné turbíny dosahují obvykle životnosti kolem 20 - 25 let, přičemž mnoho z nich bylo instalováno právě na počátku 2000 a vykazuje známky opotřebení.
Podle odborníků bude Čína do roku 2030 údajně muset recyklovat 1,5 milionu metrických tun fotovoltaických modulů. Očekává se, že o deset let později bude třeba vyřadit solární panely o kapacitě asi 250 GW a větrné elektrárny o kapacitě 280 GW. V roce 2050 bude nutné vyměnit a recyklovat 20 milionů tun fotovoltaických panelů.
Z odpadu ze sektoru obnovitelných zdrojů energie se stává celosvětový problém. Podle jednoho scénáře, který v loňském roce vypracovala Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii, by do roku 2050 mělo vzniknout 212 milionů tun ročně odpadu jen ze solárních projektů.
Komentáře