3/2024

Čína plánuje recyklaci obnovitelných technologií, obává se narůstajícího odpadu

| autor: Martina Jandusova0

nuno-marques-Az0Ed9t8hpk-unsplash
zdroj: unsplash.com

První generace čínských větrných elektráren a solárních panelů bude muset být vyřazena z důvodu konce své životnosti. Čína má plán, jak se vypořádat s odpadem, který se významně navýší.

Půjdou do „důchodu“

V Číně během první poloviny letošního roku prudce vzrostla kapacita obnovitelné energie. Instalovaný výkon větrné energie se meziročně zvýšil o 13,7 % a v případě solární energie dokonce o 39,8 %. Země zintenzivňuje výrobu větrných a solárních elektráren kvůli dekarbonizaci ekonomiky a snížení závislosti na uhlí. Zdá se, že je na dobré cestě ke splnění svého cíle, a sice zvýšit celkovou kapacitu větrné a solární energie na 1 200 GW do roku 2030.

Dochází ale k tomu, že starší projekty obnovitelné energie jsou vyřazovány z provozu a nahrazovány, takže prudce stoupá objem odpadu. Velké množství kapacit se již blíží „důchodovému věku“, což představuje velká environmentální rizika.

Minulý týden proto několik čínských institucí, včetně Národní rozvojové a reformní komise, oznámilo, že budou vypracována nová pravidla a normy, jak by se větrná a solární zařízení měla demontovat a recyklovat. Cílem je, aby země měla do roku 2030 „v podstatě vyspělý“ a úplný proces recyklace pro větrné turbíny a solární panely.

To se může ukázat jako poměrně velká výzva, jelikož první generace zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů nebyly navrhovány s ohledem na udržitelnost jako nejnovější modely, takže využívají recyklovatelnosti pouze v klíčových součástech, jako jsou čepele.

Celosvětový problém

Čína je největším uživatelem a výrobcem technologií, které vyrábí energie z obnovitelných zdrojů, na světě. Fotovoltaické panely a větrné turbíny dosahují obvykle životnosti kolem 20 - 25 let, přičemž mnoho z nich bylo instalováno právě na počátku 2000 a vykazuje známky opotřebení.

Podle odborníků bude Čína do roku 2030 údajně muset recyklovat 1,5 milionu metrických tun fotovoltaických modulů. Očekává se, že o deset let později bude třeba vyřadit solární panely o kapacitě asi 250 GW a větrné elektrárny o kapacitě 280 GW. V roce 2050 bude nutné vyměnit a recyklovat 20 milionů tun fotovoltaických panelů.

Z odpadu ze sektoru obnovitelných zdrojů energie se stává celosvětový problém. Podle jednoho scénáře, který v loňském roce vypracovala Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii, by do roku 2050 mělo vzniknout 212 milionů tun ročně odpadu jen ze solárních projektů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj