ČEZ ESCO ponese jako investor také všechny náklady na vybudování kogeneračních jednotek, z nichž každá bude mít výkon 1MWe, jež přispějí k dlouhodobé stabilizaci cen tepla pro koncové odběratele.
Levnější teplo vyrobené v kogeneračních jednotkách umožní snížit produkci plynových kotlů, což přinese snížení nákladů pro Satezu a globálně také úlevu pro životní prostředí.
V kogenerační jednotce se totiž vyrábí zároveň teplo i elektřina: zatímco v klasických elektrárnách se teplo vznikající při výrobě elektřiny vypouští bez užitku do okolí, kogenerační jednotka uvolněné teplo využívá k vytápění nebo přípravě teplé vody. Šetří tím palivo i peníze a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 procent.
ČEZ Energo už v Šumperku pro Satezu jednu kogenerační jednotku vybudovalo. „Máme s jejím provozem velmi dobré zkušenosti. V době rostoucích cen plynu a elektrické energie stabilizovala naše výrobní náklady a přinesla další zvýšení spolehlivosti dodávek tepla.
Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s ČEZ Energo a městskou společností PMŠ výrobu tepla v Šumperku prostřednictvím kogenerace ještě rozšířit. Důležité také je, že to pro nás nebude znamenat žádné náklady, celou investici hradí dodavatel,“ vysvětlil ředitel Satezy Roman Macek.
Elektřina vyrobená v kogeneračních jednotkách půjde vedle vlastní spotřeby přímo do distribuční sítě ČEZ Distribuce. „Zákazníkovi díky tomu můžeme dodat levnější teplo, město navíc získá peníze z nájmu, který budeme Podnikům města Šumperka platit 15 let,“ vysvětlil ekonomický systém fungování kogeneračních jednotek generální ředitel ČEZ Energo David Bauer.
Společnost ČEZ Energo provozuje v Česku celkem 118 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 95 MWe a tepelným výkonem přesahujícím 195 MWt.
Komentáře