3/2024

Čeští výrobci tuhých alternativních paliv TAP mají těžké časy. Co na to MŽP?

| autor: Pavel Mohrmann0

Čeští výrobci tuhých alternativních paliv TAP mají těžké časy. Co na to MŽP?

A protože je situace složitější a české TAP by mohly končit na skládkách, zeptali jsme se Ministerstva životního prostředí, jak na danou situaci nahlíží a zda je nutné ji řešit.

Přísun TAP z odpadů ze zahraničí může samozřejmě znamenat pro české výrobce TAP problém s ohledem na odbyt jejich produktů. Pokud ovšem čeští odběratelé zahraniční paliva z odpadů akceptují a tato paliva vyhoví jejich požadavkům na kvalitu, pak je poměrně složité tento trend změnit bez vnitrostátní legislativní regulace. Je třeba dodat, že mnohá TAP se do České republiky dovážejí z okolních zemí pod notifikací o přeshraniční pohybu odpadů.

Z pohledu MŽP by mohlo přispět k posunu přijetí vyhlášky, která bude definovat přechod odpad/neodpad pro paliva z odpadů a která stanoví parametry na tato paliva včetně určení, která zařízení budou moci paliva z odpadů přijímat a využívat. K zabránění ukládání TAP na skládky je zcela nezbytné zvýšit poplatky za skládkování odpadů, aby k ukládání těchto energeticky bohatých paliv nedocházelo. Navíc je zcela bezpochyby, že TAP z odpadů překročí dnes platný parametr výhřevnosti 6,5 MJ/kg v sušině.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj