Po nestálých měsících se na konci loňského roku ministři pro energetiky konečně dohodli na zastropování ceny plynu na 180 eur (cca 4 300 Kč) za megawatthodinu (MWh).
Cenovým stropem se europolitici snaží ovládnout tržní síly, které během loňského létavyhnaly ceny plynu na téměř 340 eur/MWh, což přivedlo cenu elektřiny k rekordním 1 000 eur/MWh. Na zimní sezónu si ale Evropa obstarala dostatečné množství zemního plynu a těšila se z toho, že prostřednictvím nových plovoucích terminálů v Německu a Holandsku roste dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG).
I když by to mohlo vyvolat dojem, že energetickou krizi způsobenou ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022 konečně vidíme ve zpětném zrcátku, není tomu tak. Nedávný cenový strop na plyn, který schválili europoslanci, byl stanoven výrazně nad klíčovými cenami LNG a nad cenou plynu nakoupeného s předstihem na termínovém trhu s dodáním během letošní zimy. Ten se aktuálně obchoduje kolem 70 eur/MWh.
Tohle je důležité proto, že dodavatelé často chrání svá cenová rizika na termínových trzích. Zastropování vnáší nejistotu, protože ochrana nemusí odrážet skutečné pohyby trhu. To by mohlo vyvolat vyšší volatilitu cen.
Ve skutečnosti to byly vysoké ceny plynu, které udržely Evropu tuto zimu rozsvícenou. Kvůli přísné politice nulové tolerance covidu se loni v Číně výrazně zpomalila poptávka po energiích. Navýšení dodávek zemního plynu z USA, západní Afriky, Kataru a dokonce i Austrálie se mohlo přesunout do Evropy, kde byla vyšší poptávka i cena. Evropa si mohla dovolit ztrátu asi 70 miliard kubických metrů (bcm) dodávek ruského plynu, protože získala více než 50 miliard m3 dodatečně dovezeného LNG.
To ukazuje, jak mohou trhy fungovat při řešení problémů. Nepříznivé počasí a obnovení čínské poptávky po energiích mohou ale příští zimu způsobit ještě vyšší a nestálejší ceny pro všechny uživatele plynu a elektřiny. Pokud k tomu skutečně dojde, měli by se uživatelé energie začít obávat nejen Putina a extrémních povětrnostních jevů, ale i stále asertivnější vládních politik.
Lepší řešení energetické krize
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře