3/2024

Budoucnost větrných elektráren u pobřeží USA může být komplikovanější, než se zdálo

| autor: oEnergetice.cz - Eduard Majling0

Budoucnost větrných elektráren u pobřeží USA může být komplikovanější, než se zdálo

V případě Spojených států zatím takřka zcela dominují větrné elektrárny na souši. V nadcházejících letech by nové turbíny měly vyrůst i u pobřeží USA, nicméně podle studie vědců z Yaleovy univerzity nebude rozvoj tohoto odvětví tak prostý, jak se mohlo zdát.

Instalovaný výkon větrných elektrárnách ve Spojených státech se během poslední dekády více než ztrojnásobil, díky čemuž se z pohledu celkového výkonu staly nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem v zemi. S dalšími přibývajícími turbínami tak větrné elektrárny pomalu dýchají na záda vodním elektrárnám, které je svou roční výrobou v loňském roce zatím stále předčily.

Na rozdíl od Evropy, kde již mnoho turbín stojí například ve vodách Dánska, Velké Británie nebo Německa, probíhá rozvoj větrné energetiky v USA v podstatě výhradně na souši. V zemi byl zatím zprovozněn jediný offshore větrný park, a to u pobřeží ostrova Block Island ve státě Rhode Island. Ten přitom tvoří pouhých 5 turbín o celkovém výkonu 30 MW.

Americké ministerstvo energetiky se snaží dostat do amerického pobřeží více projektů, podle studie vědců z Yaleovy univerzity nicméně nebude rozvoj větrné energetiky ve vodách USA tak snadnou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Klíčová bude dostupnost surovin

Vědci se zaměřili na problematiku těžby vzácných zemin, konkrétně neodymu, který je běžně využívaným materiálem pro výrobu silných magnetů, které velké turbíny využívají k výrobě elektrické energie. Plány amerického ministerstva přitom podle vědců vůbec nezohledňují dostupnost této suroviny.

V současné době se s ohledem na nízké náklady a volnější environmentální regulace těží téměř všechen neodym v Číně. Současná obchodní válka mezi USA a Čínou, či jakákoliv jiná událost, by přitom podle Tomera Fishmana, spoluautora studie a bývalého pracovníka Katedry lesnictví a environmentálních studií na Yaleově univerzitě, mohla vést k omezením v dodavatelském řetězci.

„Nemůžeme si být jisti, že se offshore větrná energetika v USA rozvine, ale je zde mnoho pozitiv. Výroba elektrické energie ve větrných elektrárnách na souši v USA uspěla, a to navzdory politickému partyzánství. Ačkoliv toto má další vrstvy složitosti, je zde naděje,“ uvedl Tomer Fishman.

Vědci svou studií chtěli adresovat potenciální problémy, přičemž plány amerického ministerstva energetiky proměnili v konkrétní výpočty. Vědci rovněž chtěl upozornit na otázky týkající se spotřeby přírodních zdrojů, regionální poptávky a recyklovatelnosti větrných turbín, zejména opětovného použití neodymu.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj