3/2024

BNEF: Konkurenceschopnost nízkouhlíkových technologií se neustále zvyšuje

| autor: oEnergetice.cz - Jana Červinková0

BNEF: Konkurenceschopnost nízkouhlíkových technologií se neustále zvyšuje

Během uplynulé dekády došlo k významnému poklesu LCOE i dalších technologií, jako například větrných a solárních elektráren. Podle BloombergNEF to vede k tomu, že baterie umístěné v blízkosti solárních a větrných elektráren začínají na mnohých trzích konkurovat výrobě elektřiny z uhlí nebo zemního plynu v oblasti řiditelné výroby.

Ukazatel LCOE klesl v uplynulé dekádě o desítky procent

BloombergNEF připravil analýzu, která ukazuje, že tzv. sdružená cena elektřiny lithium-iontových baterií klesla od první poloviny roku 2018 o 35 % na 187 USD (cca 4 282 korun).

Sdružená cena elektřiny (anglicky levelized cost of electricity, LCOE) zohledňuje náklady vývoje, výroby/výstavby, financování, potřebných vstupů, provozu a údržby daného způsobu výroby elektřiny a je tak vhodným prostředkem ke srovnání nákladů jednotlivých technologií.

Kromě li-on baterií ovšem poklesla sdružená cena elektřiny i jiných technologií. LCOE offshore větrných elektráren klesl o 24 % a větrných elektráren na pevnině o 10 % na 50 USD (cca 1 146 korun). Fotovoltaické solární elektrárny dosáhly LCOE 57 USD (cca 1 305 korun) díky poklesu o 18 % oproti první polovině roku 2018.

„Pokud se ohlédneme za uplynulým desetiletím, tak bylo dosaženo ohromných zlepšení v cenové konkurenceschopnosti nízkouhlíkových možností. A to díky technologickým inovacím, úsporám z rozsahu, cenové konkurenci a zkušenostem s výrobou.“

Elena Giannakopoulou, ředitelka oddělení ekonomiky energetického odvětví v BloombergNEF

Dle analýz BloombergNEF LCOE za MWh onshore větrných elektráren klesly od roku 2010 o 49 %, offshore větrných elektráren o 56 % a fotovoltaických solárních elektráren o 84 %. Z dat pro li-on baterie, která byla vytvořena na základě nákladů nedávných projektů a historických cen baterií, vyplývá, že jejich LCOE klesla o 76 % od roku 2012.

Ohrožují baterie a elektrárny na obnovitelné zdroje uhlí a plyn?

Právě zjištění o LCOE baterií jsou podle BloombergNEF nejzásadnější. Otevírají totiž nové příležitosti pro vyrovnání elektroenergetických mixů zatížených výrobou z obnovitelných zdrojů.

Baterie, které jsou umístěné v blízkosti solárních a větrných elektráren, začínají na mnohých trzích konkurovat výrobě elektřiny z uhlí nebo zemního plynu v oblasti řiditelné výroby. Díky bateriím by se tak potlačila intermitence větrných a solárních elektráren. Tyto elektrárny by mohly flexibilně reagovat na měnící se poptávku bez ohledu na aktuální stav počasí.

Analýza BloombergNEF proběhla na základě informací o reálných projektech a informacích o cenách od dodavatelů. Ve zkoumané databázi bylo více než 7 000 projektů pokrývajících oblast 20 technologií ve 46 zemích světa.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj