Ze zprávy, kterou zveřejnil Evropský účetní dvůr, vyplývá, že Unie má sice solidní rámec pro řešení dopadu klimatických změn, ale zavádění adaptační opatření do praxe je problém.
Adaptace je potřeba
V posledních dvou desetiletích prudce vzrostla četnost a závažnost extrémních klimatických úkazů, které se letos v létě projevily vlnami veder a na podzim je vystřídaly ničivé povodně. „Hospodářské ztráty způsobené klimatickými extrémy v EU činily v posledním desetiletí v průměru více než 26 miliard eur ročně,“ uvádí Evropský účetní dvůr, podle kterého povede globálním oteplení o 1,5 až 3 °C k ročním hospodářským ztrátám ve výši 42 až 175 miliard eur.
Na klimatické změny je možné reagovat dvěma druhy opatření, přičemž ty první se snaží klimatické změny zmírnit a snižují množství emisí skleníkových plynů. Naproti tomu adaptační opatření si kladou za cíl to, že dojde k přizpůsobení se změně klimatu a k omezení jejich dopadů. „Zmírňující opatření sama o sobě nemohou zabránit účinkům změny klimatu, i když se úspěšně sníží emise skleníkových plynů,“ říkají auditoři.
Adaptační opatření nejsou jednorázovou reakcí na mimořádné události, ale vyznačují se celou řadou postupů z oblasti prevence, ochrany a připravenosti. První strategii pro adaptaci na klimatické změny Unie zveřejnila v roce 2013 a další v roce 2021. Z obou vyplývá, že EU je vůči klimatickým změnám zranitelná, ale samy členské státy rozhodují o tom, jak budou opatření provádět.
Evropský účetní dvůr se rozhodl, že prošetří, jak Unie řeší a zvládá adaptaci na klimatické změny a zda byly vybrané projekty z období 2014–2020 účinné. „Vidíme problémy ve způsobu, jakým se opatření provádějí v praxi. Je zde riziko, že pokud se provádění opatření EU nezlepší, ambice EU v oblasti přizpůsobování se změně klimatu neudrží se změnou klimatu krok,“ tvrdí Klaus-Heiner Lehne, který je za audit zodpovědný.
Paradoxní projekty
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře