Vědci poprvé našli mikroplasty v čerstvě napadlém antarktickém sněhu. Jde podle nich o znepokojivý nález.
Menší než zrnko rýže
Vědci z University of Canterbury na Novém Zélandu shromáždili vzorky z 19 míst v Antarktidě a každý z nich obsahoval drobné plastové úlomky, neboli mikroplasty, což jsou drobné kusy plastů o velikosti od 100 nanometrů až 5 milimetrů. Mikroplasty vznikají rozpadem plastových materiálů a vyskytují se dnes v půdě, vodě i vzduchu.
Výzkumníkům se podařilo nalézt v průměru 29 částic na litr rozpuštěného sněhu. Identifikovali 13 různých druhů plastů, přičemž nejběžnějším byl polyethylentereftalát (PET), který se většinou používá v lahvích na nealkoholické nápoje a oděvech. Ten byl zjištěn u 79 % vzorků.
Kde se vzal..
"Jako nejpravděpodobnější zdroj těchto vzdušných mikroplastů se jeví místní vědecké výzkumné stanice," uvádí výzkumník Alex Aves v časopise Cryosphere. "Modelování však ukazuje, že se do oblasti mohly dostat z až 6 000 km dalekého místa." Předchozí studie objevily mikroplastické znečištění v antarktickém mořském ledu a povrchové vodě, jedná se tak o první hlášený případ mikroplastů v čerstvém sněhu.
V loňskem roce publikoval prestižní vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences velkou studii, která uvedla, že mikroplasty se spirálovitě šíří po celé zeměkouli. Často jsou přenášené prachem, větrem a mořskými proudy. V roce 2020 našli vědci mikroplasty poblíž vrcholu Mount Everest. Byly také nalezeny v hlubokých oceánech.
Proč jde o znepokojivý nález
Vědci se obávají, že taková forma znečištění by mohla mít dopad na lokalitu nálezu i širší oblasti. "Na povrchu mikroplastů se mohou nacházet škodlivé látky, jako jsou těžké kovy nebo řasy," říká Laura Revellová, docentka z Canterbury University, která se podílela na výzkumu. "Mohou tak umožnit, že škodlivé druhy proniknou doodlehlých a citlivých oblastí, do nichž by se jinak nedostaly," dodává Revellová.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře