V roce 2019 se v ČR spotřebovalo 137 kg plastů na obyvatele, což je více než je evropský průměr.
Ve čtvrtém pokračování tohoto seriálu jsem uvedl realizace velkokapacitních jednotek na výrobu polyolefinů, polystyrenů, syntetických kaučuků, PVC a akrylátů v ČR. Ve většině případů se jednalo o výstavbu jednotek na bázi zahraničních licencí a zahraničního inženýringu. Neznamená to, že by se čeští výzkumníci problematikou těchto polymerizací nezabývali. Již v průběhu výstavby se připravovali na optimalizaci procesů a inovaci typů. A řešili i unikátní vlastní technologie.
Vždyť původní Baťův Výzkumný ústav syntetického kaučuku se, po přestěhování do areálu Kaučuku v Kralupech, věnoval kromě optimalizace emulzní polymerizace SBR, za kterou byl oceněn Řádem práce, i optimalizací licenčních výroben standardního a houževnatého polystyrenu (licence americké společnosti Cosden a německé Huels) a obnově jednotky ABS dle licence italské Mazuccheli po požáru na sušárně.
Vlastní, patentované řešení suspenzní polymerizace EPS na velkokapacitních polymerizačních reaktorech v Kralupech dle konstrukce francouzské společnosti Litwin bylo natolik úspěšné, že licence byla v roce 1988 prodána a jednotka dle podkladů VÚSK realizována v roce 1992 u indické společnosti Nagpal ve Faridabadu. Postupnými intenzifikacemi v Kralupech se podařilo zvýšit kapacitu až na 100 tis. tun za rok.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře