Státní podnik Povodí Vltavy během ledna dokončí náročnou rekonstrukci historického Šítkovského jezu na Vltavě v Praze pod Jiráskovým mostem, která navázala na předchozí rekonstrukci Staroměstského jezu, dokončenou v roce 2023. Práce na Šítkovském jezu se podařilo dokončit více než o rok dříve, než předpokládal harmonogram stavby. Cena rekonstrukce činí cca 139,5 mil. Kč bez DPH, hrazených z vlastních zdrojů Povodí Vltavy. Nyní probíhá závěrečné vyúčtování a celkové náklady se tak mohou ještě mírně lišit.
„Rekonstrukci obou jezů předcházely podrobné přípravné práce, které náš podnik prováděl již od roku 2016, a které si vyžádaly náklady ve výši tří milionů korun z vlastních zdrojů podniku. Jsem velmi rád, že i rekonstrukce Šítkovského jezu, který se nachází na Vltavě v centru Prahy, a navíc v území Pražské památkové rezervace, proběhla s ohledem na jeho historickou hodnotu tak, že se nám ho podařilo zachovat pro další generace plně funkční,“ konstatoval generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Závěry z technickobezpečnostních prohlídek Šítkovského jezu postupně odhalily závažné závady v jeho konstrukci. Bylo zjištěno, že koruna jezu včetně jeho opevněného návodního svahu jsou silně poškozeny prakticky v celé délce. Návodní svah je tvořen kamenným záhozem, který byl značně porušený zejména v pravé části. Na základě těchto prohlídek přistoupilo Povodí Vltavy k dalším průzkumným pracím s cílem zjistit skutečný rozsah poškození konstrukcí. Jednalo se o georadarové měření, na jehož základě byla stanovena přibližná tloušťka betonové desky přelivné plochy a místa, kde by se mohly vyskytovat poruchy pod přelivnou plochou. K prověření takto vytipovaných míst byly následně realizovány jádrové vrty.
„Při rekonstrukci Šítkovského jezu jsme vybudovali do hloubky 3,3 až 4,4 metru pode dnem řeky novou návodní ocelovou štětovou stěnu v linii hrany jezového předpolí (celková výška štětové stěny je 7 m od hrany železobetonového předpolí), která zamezí případnému podemletí jezové konstrukce s následnou ztrátou stability jezového tělesa. Návodní štětová stěna rovněž omezí průsaky pod jezovým tělesem a tím eliminuje nepříznivé účinky vztlaků snižujících stabilitu jezové konstrukce. Stabilizace návodní plochy jezu v prostoru mezi štětovou stěnou a linií přelivné hrany je řešena vybudováním nového železobetonového předpolí jezu. Poškozená místa přelivné plochy jezu s výskytem dutin, s degradovanými povrchy betonů nebo odtrženými kamennými deskami, byla lokálně sanována, v některých místech musely být vyplněny kaverny pod přelivnou plochou nízkotlakou injektáží. Poškozená odtrhová hrana jezu pak byla opevněna kotvenými žulovými kvádry,“ upřesňuje technický ředitel Povodí Vltavy Jiří Pechar.
Práce na rekonstrukci byly zahájeny v dubnu 2023 a měly být dokončeny v dubnu 2026. Díky velmi dobré spolupráci všech zúčastněných stran se stavařům, společnosti Metrostav DIZ s. r. o., podařilo i přes určité zdržení způsobené povodní v září 2024 práce dokončit s ročním předstihem. K urychlení stavebních prací přispěly zejména zkušenosti zhotovitele z rekonstrukce Staroměstského jezu, na kterém byly veškeré stavební práce prováděny rovněž přímo z vody.
„Původní termín byl stanoven s ohledem na nevyzpytatelnost počasí i stavby samotné, protože nebylo možné predikovat stav zejména prvků pod jezem. To, že se nám nakonec podařilo zkrátit harmonogram na polovinu, bych však připsal i skvělé spolupráci a optimalizaci některých postupů a řešení, například zvoleného typu bednění. Nebýt zářijových povodní, pravděpodobně bychom měli hotovo dokonce už na konci loňského roku,“ řekl Daniel Boďa, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ a dodal:
„Nejsložitějším procesem na stavbě v korytě bývá betonování a ani rekonstrukce Šítkovského jezu nebyla výjimkou. Na druhou stranu pro lidi to musela být podívaná, která se pár let nemusí opakovat. Automíchačky musely jezdit na lodích z betonárky na nábřeží. Z nich jsme potom přímo na místo určení dostávali betonové směsi čerpadlem.“
Rekonstrukce Šítkovského jezu byla zadána jako tzv. měřený kontrakt (výsledná cena díla je stanovena na základě měření skutečně provedených prací) dle smluvních podmínek pro výstavbu červené knihy FIDIC (Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseil).
Historické souvislosti Šítkovského jezu
Šítkovský jez vznikl již ve středověku. Název jezu je odvozen od jména Jana Šítka, který již v roce 1420 vlastnil mlýny při pravém břehu Vltavy. Původní jez byl dlouhý 350 m a vedl napříč řekou. V těsné blízkosti byl dnes již zaniklý jez Petržílkovský. Na počátku 20. století byl jez přestavěn a jeho poloha změněna do současného stavu. Původně vodní dílo zahrnovalo 9 mlýnů, zbudovaných již ve středověku. Mlýny byly zbořeny při regulaci Vltavy v první čtvrtině 20. století. Ze skupiny budov zůstala na pravém břehu toku vodárenská věž novoměstská, zvaná Šítkovská. Na místě zbořených mlýnů byla v roce 1930 postavena funkcionalistická výstavní síň Mánes.
Šítkovský jez představoval pevný dřevěný jez pražského typu s kamennou výplní. Přelivná hrana jezu, byla tvořena dřevěnými trámy nasazenými na pilotové stěně z dřevěných pilot. Šikmá přelivná plocha jezu byla původně stabilizována dřevěnými rámy obdobně jako u Staroměstského jezu. Jednotlivá pole rámu byla vyplněna původními kamennými nebo novějšími betonovými deskami. V letech 1957–1959 byl jez zabezpečen na povodní straně ocelovými štětovnicemi a dřevěný rošt byl z velké části nahrazen železobetonovým roštem. Předpolí jezu bylo opevněno těžkým kamenným záhozem vytvářejícím šikmou náběhovou plochu.
Komentáře