Dovoz zkapalněného zemního plynu do Evropy v roce 2024 poklesl o 19 %. Podle odborníků je pravděpodobně, že Unie již překonala vrchol poptávky.
Evropská unie se po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu rozhodla zbavit energetické závislosti na Rusku a v posledních třech letech diverzifikovala dodávky energie. Prudce tím vzrostla poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG), která ale v loňském roce klesla na nejnižší úroveň od roku 2021.
Ze zprávy, kterou 18. února zveřejnil Institut pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu (IEEFA), vyplývá, že se snížila o 16 %, čili o 112 miliard metrů krychlových. Částečně to podle institutu souvisí s tím, že roste podíl obnovitelných zdrojů energie. V uplynulém roce stoupla výroba větrné a vodní energie, výroba solární energie dokonce dosáhla rekordního maxima, zatímco nadále klesal podíl fosilních paliv.
Vzrostl dovoz z Ruska
Dovoz LNG nejvíce omezilo Spojené království (meziročně o 47 %), Belgie (o 29 %) a Španělsko (o 28 %). Téměř polovina (46 %) zkapalněného plynu, který byl do Evropy dovezen, pocházel ze Spojených států, i ten ale loni klesl o 18 %. Naproti tomu byl ale zaznamenán nárůst spotřeby LNG v Polsku, Německu a ve Finsku.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře