3/2024

Poptávka členských států po LNG vloni klesla na úroveň před krizí

| autor: Martina Jandusova0

800px-AGAs_LNG-terminal.jpg
zdroj: wikimedia.org

Dovoz zkapalněného zemního plynu do Evropy v roce 2024 poklesl o 19 %. Podle odborníků je pravděpodobně, že Unie již překonala vrchol poptávky.

Evropská unie se po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu rozhodla zbavit energetické závislosti na Rusku a v posledních třech letech diverzifikovala dodávky energie. Prudce tím vzrostla poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG), která ale v loňském roce klesla na nejnižší úroveň od roku 2021.

Ze zprávy, kterou 18. února zveřejnil Institut pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu (IEEFA), vyplývá, že se snížila o 16 %, čili o 112 miliard metrů krychlových. Částečně to podle institutu souvisí s tím, že roste podíl obnovitelných zdrojů energie. V uplynulém roce stoupla výroba větrné a vodní energie, výroba solární energie dokonce dosáhla rekordního maxima, zatímco nadále klesal podíl fosilních paliv.

Vzrostl dovoz z Ruska

Dovoz LNG nejvíce omezilo Spojené království (meziročně o 47 %), Belgie (o 29 %) a Španělsko (o 28 %). Téměř polovina (46 %) zkapalněného plynu, který byl do Evropy dovezen, pocházel ze Spojených států, i ten ale loni klesl o 18 %. Naproti tomu byl ale zaznamenán nárůst spotřeby LNG v Polsku, Německu a ve Finsku.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo