1/2024

Podnikatelé mohou požádat o bezúročný úvěr na fotovoltaiku. Připravena je miliarda korun

| autor: redakce| zdroj: MPO0

pexels-gustavo-fring-4254164
zdroj: pexels

Od 31. července 2024 mohou podnikatelé a firmy bez rozdílu velikosti žádat o bezúročný úvěr, který jim umožní na podnikatelských budovách instalovat fotovoltaické elektrárny včetně bateriových úložišť. Úvěr je navíc spojen s dotační složkou, takže žadatelům může být při splnění podmínek odpuštěna značná část splátek.

Nový program na podporu energetické soběstačnosti a čisté energie, díky kterému lze získat bezúročný úvěr od 500 tisíc do 3 milionů korun, spouští Národní rozvojová banka (NRB) společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). Výzva k programu byla vyhlášena v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027 (OP TAK) realizovaného MPO.

Abychom si zajistili dostatek elektřiny za dostupné ceny, tak si musíme být schopni dostatek takové elektřiny vyrobit. S tím nám pomohou obnovitelné zdroje. Dlouhodobě tedy pracujeme na zlepšení investičních podmínek do jejich rozvoje – zjednodušujeme povolovací procesy a zavádíme pravidla na jejich efektivnější využívání. Kromě toho s jejich rozvojem pomůže finanční podpora investic, kam patří i nová výzva, která umožní podnikatelům čerpat bezúročný úvěr a získat grant ve výši 30 % pro fotovoltaické elektrárny a 50 % pro akumulaci od Národní rozvojové banky určený na instalaci fotovoltaických solárních panelů na jejich podnikatelské budovy,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Podnikatelé mohou ušetřit až 30 % způsobilých výdajů na instalaci fotovoltaické elektrárny a až 50 % způsobilých výdajů na instalaci systémů pro akumulaci energie. Pro odpuštění splátek je třeba splnit tři základní podmínky:

  • prokázat, že fotovoltaická elektrárna a akumulátor energie odpovídají parametrům stanoveným ve Výzvě k programu,
  • předložit revizní zprávu k nově instalovaným zařízením,
  • doložit protokol potvrzující, že zařízení bylo schváleno pro trvalý provoz.

V rámci programu získají podporu samostatné projekty fotovoltaických elektráren s výkonem do 50 kWp na podnikatelských budovách či přístřešcích. Podle ministerstva to má přispět k většímu využití těchto staveb bez zástavby zemědělské půdy. Větší projekty – nad 50 kWp, včetně pozemních staveb, podporuje Ministerstvo životního prostředí, se kterým MPO podmínky pilotní výzvy diskutovalo.

NRB tímto programem podpoří živnostníky, podnikatele i firmy všech velikostí. Na splacení bezúročného úvěru budou mít až 15 let, a pokud splní všechny podmínky, nebudou muset díky dotační složce splácet celou jistinu, program nám totiž umožňuje značnou část splátek odpustit,“ popisuje Michal Nebeský, člen představenstva NRB s odpovědností za obchod.

fotovoltaika-jak-program-funguje-2048x1193

Úvěr je možné využít na výstavbu nové fotovoltaické elektrárny i na systémy pro ukládání elektřiny do baterií, jejich instalace ale není nutnou podmínkou. Program se nicméně nevztahuje na pořízení samostatných akumulačních úložišť. Peníze z úvěru pokryjí různé druhy nákladů – od kabelů přes softwary, až po nosné konstrukce a fotovoltaické panely. Způsobilými výdaji jsou například i služby projektantů při přípravě dokumentace.

úvěr

Žádosti v programu bude NRB přijímat do konce roku 2027 nebo do vyčerpání alokovaných prostředků, které dosahují 1 miliardy korun.

Podpora v tomto programu je poskytovaná v souladu s nařízením EU o veřejné podpoře v režimu de minimis. To znamená, že může být poskytnuta jen těm firmám a podnikatelům, kteří za poslední tři roky nedosáhli dotačního stropu – tedy nečerpali dotace (či jejich ekvivalent v případě využití jiných zvýhodněných úvěrů či záruk) vyšší než 300 tisíc euro. Podrobnosti k programu najdete ve Výzvě k tomuto programu a na webových stránkách NRB.

Ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA