3/2024

Na Suchdole vodu z bazénu už zbytečně nevylévají do kanalizace. Nasadili technologii pro recyklaci vod

| zdroj: ČZU0

137460
zdroj: czu.cz

Česká zemědělská univerzita v Praze disponuje unikátním uceleným sportovním kampusem, který je součástí jejího univerzitního areálu. Vedle tělocvičen a venkovních sportovišť je jeho energeticky nejnáročnějším sportovištěm plavecký bazén, který ročně navštíví více než 70.000  milovníků vodních i podvodních sportů.

Aby univerzita mohla poskytnout „dobrou vodu“, na její kvalitě pracuje nepřetržitě provoz bazénu je pod trvalou kontrolou hygienické stanice, což vedle chemických rozborů představuje i každodenní částečnou výměnu vody (dle vyhlášky 238/2011 Sb.). To je za rok cca 6.000 m3 teplé vody, která se až doposud bez užitku musela odvést do kanalizační sítě. Toto množství vody představuje zhruba deset bazénů!

Vzrůstající tlak „bazénářské komunity“ na ekonomické využití této „odpadní vody“ vyústil před třemi lety do vývoje přibližně čtyř životaschopných typů technologií založených na různých technologických principech, umožňujících recyklaci bazénových pracích vod, tedy její vyčištění a zpětné odvedení do bazénu. Částečnou („provizorní“) legislativní podporu však získali až koncem minulého roku v podobě Metodického usměrnění MZ ČR. Vedení Katedry tělesné výchovy ČZU využilo své odborné znalosti této problematiky a začátkem tohoto roku byla dodavatelem vybraným ve veřejné zakázce instalována na bazénu ČZU technologie MINT-POOL.

„Účinnost nasazeného řešení se trvale pohybuje okolo 90 procent, takže dramaticky klesla spotřeba vody v bazénovém hospodářství, samozřejmě klesla i spotřeba energie potřebné k ohřevu dopouštěné vody a došlo i k úsporám chemických látek potřebných pro udržení hygienických norem,“ vysvětluje úsporný efekt recyklace vody tajemník Katedry tělesné výchovy ČZU Ing. Petr Diviš.

Testovací provoz technologie byl po dobu sedmi měsíců podrobován náročným zkouškám v rámci projektu Ministerstva zdravotnictví ČR a s uspokojením je možné konstatovat, že beze zbytku vyhověl ve všech sledovaných parametrech – nejen fyzikálních, chemických i biologických nejen biologicko-epidemiologických, ale i v těch ekonomických.

V různých fázích nasazení a ověřování existuje v současné době v ČR přibližně 20 projektů, z toho ale jen zhruba polovina již disponuje provozem schváleným Hygienickou stanicí. Úspěšným nasazením technologie MINT-POOL je Česká zemědělská univerzita v Praze v tomto „exkluzivním klubu vizionářů“ a je také jedinou univerzitou v ČR, která technologii recyklace bazénových vod úspěšně aplikovala ve svém provozu. Tímto počinem tak ČZU opět naplňuje vizi „Zelené univerzity“ a přispívá k ekologické odpovědnosti.

„Byli jsme přesvědčeni, že nasazení této technologie je správnou cestou, jak přispět k zefektivnění provozu našeho bazénu. Jakmile byl vydán legislativní rámec pro její nasazení, využili jsme všechny naše znalosti v této oblasti a kromě úspěšné instalace se nám podařilo prosadit námi vybraný projekt do pilotního monitoringu organizovaného MZ ČR. Dnes již běžíme v rutinním provozu a každý den se díky výrazným úsporám přesvědčujeme o správnosti našeho rozhodnutí,“ doplňuje tajemník Diviš.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj