Průmyslové asociace z Německa a Francie lobbují za výstavbu společné evropské vodíkové infrastruktury, díky které by mělo dojít k urychlení rozvoje využití tohoto paliva napříč Evropou.Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.
Německá průmyslová asociace BDI a její francouzská protistrana Medef uvedly, že chtějí spolupracovat na vytvoření kapacit pro výrobu a využití vodíku, čímž má být nastartována dekarbonizace evropského hospodářství. Holger Lösch z BDI v této souvislosti uvedl, že očekává, že se poptávka po zeleném vodíku napříč Evropou brzy stane "gigantickou".
"Žádný stát EU nedokáže sám produkovat dostatečné množství vodíku a poskytnout potřebnou infrastrukturu," uvedl Lösch s tím, že srovnané podmínky a totožná pravidla ve všech členských zemích EU mohou pomoci s efektivním rozvojem vodíkového průmyslu.
Jedním z klíčových prvků zmíněných pravidel má být evropský certifikační systém poskytující informaci o uhlíkové stopě nízkouhlíkových plynů. "Investoři do elektrolyzérů a další vodíkové infrastruktury musejí mít jistotu, že přichází dostatečná poptávka, zatímco spotřebitelé si potřebují být jistí, že bude na trhu dostatek zeleného vodíku," dodal Lösch.
Většina států EU bude spoléhat na import
Zelený vodík, tedy vodík vyrobený při využití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, je považován za nezbytný prvek dekarbonizace sektorů, které by se obtížně zbavovaly závislosti na fosilních palivech. Jde například o vybraná průmyslová odvětví a částečně také o sektor vytápění a chlazení.
I přes snahu o vytvoření co nejrobustnější domácí vodíkové infrastrukturu se přitom bude většina evropských států muset spoléhat na dovoz velkého množství tohoto paliva ze zemí mimo EU.
O potřebě nastavení vhodných pravidel pro rozvoj vodíkového průmyslu v EU mluvil nedávno také šéf největší německé energetické skupiny RWE Markus Krebber, který uvedl, že nadbytečná evropská regulace vyžadující například dodatečné zdroje "obnovitelné" elektřiny brzdí rozvoj konkurenceschopné vodíkové infrastruktury v Evropě.
Komentáře