3/2024

Budou moci být kaly z ČOV aplikovány do půdy? Zdá se, že bude mela nejen kvůli hygienizaci

| autor: redakce0

8223756068_0d81413aea_c
zdroj: flickr.com

Nejnovější zpráva EurEau (Evropská federace vodárenských společností) označuje kaly z ČOV za toxické a bez úpravy jako nepoužitelné pro aplikaci na zemědělskou půdu. Důvodem jsou nebezpečné per a polyfluorované látky, tzv. PFAS.

Světový chemický průmysl vyrábí desítky tisíc syntetických chemikálií a některé z nich mohou přetrvávat v životním prostředí po generace. Jedním z příkladů jsou PFAS (per- a polyfluorované alkylové látky), které jsou extrémně stabilní, proto jsou někdy nazývány jako „věčné chemikálie“ (forever chemicals).

Toxická záležitost

Skupina čítá více než 5 000 vysoce fluorovaných látek. Lidé a volně žijící zvířata jsou vystaveni stovkám PFAS současně z různých environmentálních cest, včetně pitné vody, čistírenských kalů aplikovaných na půdu a prostřednictvím spotřebních produktů. Jak konstatuje aktuální zpráva EurEau, je plně prokázána jejich bioakumulace a akumulace v prostředí, což znamená, že i při nízkých koncentracích se postupně shromažďují v půdě, vodě, rostlinách, v životním prostředí a ohrožují veřejné zdraví.

Výsledkem prokázané akumulace PFAS v čistírenských kalech je fakt, že při probíhající revizi EU kalové směrnice (86/278/EEC) bude stanoven limit pro PFAS (očekáváno od roku 2024). Je to proto, že dle slov odborníků, kal bez řádné úpravy je toxickou záležitostí. EU si uvědomuje, že na půdu vozíme de facto toxické látky jen proto, že nebyly stanoveny limity pro PFAS, byť některé státy EU již tak urychleně učinily.

EurEau touto Zprávou bije na poplach, protože odstranit z čistírenských kalů PFAS není jednoduché. S velmi vysokou účinností to jde termickými metodami, výzkum v této oblasti pokračuje a velmi nadějně se jeví překvapivě pyrolýza, byť probíhá za nižších teplot než spalování. EurEau logicky navrhuje zákaz výroby a používání PFAS, jenže to je běh na dlouhou trať. Do té doby je třeba zpřísnit podmínky aplikace kalů na půdu pomocí zavedení limitů.

Legislativa

Na naší národní úrovni jde o vyhlášku 273/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, která rovněž zahrnuje limity pro kaly, ale PFAS tam zahrnuté nejsou. Nicméně se znovu otevřela otázka hygienizace kalů z ČOV..

Je evidentní, že po očekávané úpravě evropské legislativy bude ta naše národní řešit také limity škodlivin, mezi nimi i PFAS v kalech, které smí být aplikovány na zemědělskou půdu. Protože okamžitý zákaz výroby PFAS není reálný v krátkodobém horizontu, bude muset nastoupit princip předběžné opatrnosti. Na alarmující koncentrace PFAS poukázala i studie z roku 2020 provedená českými výzkumníky, která je uvedena ve zprávě EurEau.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj