2/2024

Zázrak z Jižní Moravy. Myco dokáže nahradit polystyren i překližku

| autor: Generali Česká pojišťovna0

f5c12e11-5e80-4637-a7b8-871f0d84a21d
zdroj: Pachový ohradník

Jak nahradit jednorázové plasty? To je otázka, kterou si kladou firmy po celém světě. Jihomoravský startup myco nabízí řešení. Věnuje se totiž pěstování mycelia - ekologického materiálu z podhoubí, který dokáže nahradit polystyren nebo třeba dřevotřísku ve stavebnictví. Produkt dokonce nadchnul porotu soutěže na podporu udržitelného podnikání SME EnterPRIZE natolik, že v kategorii startupů získal první místo.

Mycelium je hustá síť jemných vláken, která tvoří podhoubí hub. Těm slouží k získávání vody a živin z okolního prostředí. Je navíc velmi odolné a adaptabilní. Dokonce se dokáže rozrůstat i v nepříznivých podmínkách. Těchto vlastností podhoubí využívá startup myco. „Základem materiálu, který vyrábíme, je vždy odpadní surovina. Například piliny, odpadní papír, textilie nebo třeba konopné stonky. Mycelium slouží jako pojivo. Tím, že materiálem proroste, ho zpevní a pomůže vytvarovat přesně tak, jak je potřeba,“ popisuje zakladatel společnosti David Šohaj Minařík.

75af70e5-a51d-4f61-a276-4aec4a1e2fd6

Zakladatelé společnost myco

A kde všude se dá mycelium využít? Pro někoho možná trochu překvapivě třeba u pachových ohradníků. Ty se používají podél silnic na úsecích s častým výskytem zvěře. K jejich výrobě se běžně používá materiál z polyuretanu s pachovým koncentrátem dravců. Ten se společně s polyuretanem postupně uvolňuje a zvěř tak od daného místa odpuzuje. „Problémem je, ale právě polyuretan. Není rozložitelný a pro okolí je toxický. Vyrábí se z ropných derivátů a obtížně se likviduje. Jeho výroba je navíc energeticky vysoce náročná,“ vysvětluje Minařík.

I proto myco uvedlo na trh novinku — nosiče pachových koncentrátů z mycelia, jejichž schopnost absorbovat koncentrát je stejná či dokonce lepší než v současnosti používaná, ekologicky neudržitelná řešení. Při jejich výrobě se nespotřebuje takové množství energie a po rozložení slouží jako hnojivo. „Funkce zůstává beze změny. Pach se z našich ohradníků vylučuje stejně jako z těch polyuretanových,“ uzavírá Minařík. Oproti tomu najde výrobek své využití i na našich zahradách. Od těch odradí drobné škůdce jako krtky, kuny nebo myši.

375fec3d-5147-4cbc-83a1-4054ed93fac9

Kromě pachových ohradníků myco tvoří z odpadů z podhoubí například obalový materiál. Ten, dokáže plnohodnotně nahradit polystyren. Hlavně díky jeho struktuře a vlastnostem. Je totiž pevný a pružný a na rozdíl od polystyrenu je 100 % rozložitelný, a tak neškodí přírodě. Naopak může sloužit jako hnojivo. Významně nižší je také spotřeba energie. Zatímco při výrobě plastů se prvotní granulát zahřívá na stovky stupňů, růstu podhoubí stačí pokojová teplota.

Mycelium má také mnoho využití i ve stavebnictví. Tady jeho pevnost určuje to, s jakou odpadní surovinou pracuje. „Pokud například využijeme jemné bukové piliny, vznikne nám z mycelia celkem pevný materiál, který by mohl mít vlastnosti velmi podobné překližce. Ta se samozřejmě dá ve stavebnictví využít na mnoho způsobů,“ uzavírá Minařík.

Soutěže SME EnterPRIZE, kterou pořádá Generali Česká pojišťovna a myco v ní letos obsadilo první místo, se může účastnit kdokoliv, kdo podniká v České republice a spadá do kategorie startupů, živnostníků, mikropodniků či oblasti SME, tedy malých či středních podniků. Cílem je ocenit firmy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na oblast životního prostředí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA