Na konci loňského roku jmenoval premiér do úřadu Ministerstva životního prostředí Annu Hubáčkovou. Sama ministryně uvedla, že se v čele MŽP zaměří na ochranu vodních zdrojů, zemědělského půdního fondu nebo ochranu klimatu. V našem rozhovoru jsme se těchto témat dotkli, chybět nemohla ale ani odpadová legislativa nebo zavedení systému zálohování obalů.
V tiskové zprávě ministerstva ze 7. ledna říkáte, že „vedle adaptačních opatření je jasným úkolem připravit podmínky pro to, abychom mohli skončit s využíváním uhlí v energetice do roku 2033“. Jaké podmínky máte na mysli? Jaký energetický mix po odklonu od uhlí je podle Vás pro Českou republiku reálný z hlediska ekologického, ekonomického a technického?
Scénáře odklonu od uhlí zpracovala v mnoha variantách společnost ČEPS, a to i pro možný odklon v roce 2033. Ve všech scénářích však kalkulovala s tím, že uhlí nahradí OZE, jádro a zemní plyn. Roli plynu ve světle událostí na Ukrajině však budeme muset nyní velmi pečlivě zvážit a patrně i přehodnotit. Vedle změn ve velké energetice podpoříme také komunitní energetiku a solární elektrárny na sto tisících střech do roku 2025, protože fotovoltaiku považujeme v našich geografických podmínkách za klíčový obnovitelný zdroj. Ministerstvo životního prostředí na proměnu české energetiky směřuje hlavně finance z Modernizačního fondu, kde je připraveno minimálně 150 miliard korun.
Konkrétní kroky představí dva klíčové dokumenty, které budeme projednávat v příštím roce – aktualizaci Politiky ochrany klimatu a aktualizaci Státní energetické koncepce.
Uvedla jste také, že na ministerstvu bude v letošním roce připraven návrh na ústavní ochranu vody. Co bude návrh obsahovat? Proč považujete za nezbytné, aby byla ochrana vody řešena v ústavní rovině?
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Petr Utěkal - p.utekal@gmail.com 7.3.2022 17:24
No, ono se pořád něco aktualizuje, s každým novým ministrem se MŽP zaměřuje jinam - ale defacto se nedělá nic. Zejména v odpadech. Není žádný posun ve třídění a recyklaci - a pokud ano, tak k horšímu. Jediné co funguje je mediální masáž o tom, jací jsme borci (nejlepší na světě) ve třídění - ale ve skutečnosti se netřídí, pár dopravníků s ručním házením něčeho do shozů, což se pořád ukazuje v médiích, žádným tříděním není. No - ono se to možná "usadí" - dle slov nové ministryně. Pokud to odpadové mafie dovolí.